2023. gada 27. janvāris
Vārda dienas: Ilze, Ildze, Izolde

Ar koncertprogrammu „Pirmatskaņotājs“ 28. oktobrī plkst. 19. 00 Rīgas Domā apaļu dzīves jubileju svinēs viens no pazīstamākajiem latviešu ērģelniekiem Tālivaldis Deksnis

iesūtīts: 2016.10.20 18:21

Jubilāra solo spēli koncertā papildinās brīnišķīgā soprāna īpašniece, dziedātāja Inga Šļubovska – Kancēviča, duetā ar dzīvesbiedri Edīti Alpi Rīgas Doma ērģeles ieskanēsies arī četrrocīgi, pacilājošu svētku noskaņu koncertam ar sitaminstrumentu skaņām piešķirs Valters Līcis un Mārtiņš Miļevskis.

Viens no jubilāra Tālivalža Dekšņa radošās daiļrades būtiskākajiem aicinājumiem daudzus gadus un vēl joprojām ir bijis rosināt jauna latviešu ērģeļmūzikas repertuāra tapšanu. Daudzi latviešu komponisti ir radījuši skaņdarbus, kurus viņš ir pirmatskaņojis. Starp tiem - Marģeris Zariņš, Pēteris Vasks, Maija Einfelde, Romualds Jermaks, Romualds Kalsons, Juris Karlsons, Pauls Dambis, Imants Zemzaris, Tālivaldis Ķeniņš, Jānis Lūsēns u.c.

Jubilejas koncerta programmu veido oriģinālskaņdarbi ērģelēm, kurus pirmatskaņojis Tālivaldis Deksnis, kā arī paša ērģelnieka veidotie dažādu skaņdarbu pārlikumi šim instrumentam. Starp tiem: šo pavasar pirmatskaņojumu piedzīvojušā T. Dekšņa viengadnieka un bērnības drauga Pētera Vaska kompozīcija "Gloria" (redakcija soprānam ar ērģelēm), Z. Liepiņa ārija soprānam un ērģelēm no "Transcendentālās oratorijas", kuras pirmatskaņojumā 2014. gadā piedalījās T. Deksnis un Inga Šļubovska - Kancēviča, Maijas Einfeldes skaņdarbs "Ave Maria", kā arī pirmatskaņojums - speciāli šim jubilejas koncertam tapušais Selgas Mences jaundarbs ērģelēm “Tilti un straumes”. No ērģelnieka veidotajiem pārlikumiem koncertā skanēs Jāzepa Vītola populārā klavierdarba "Viļņu dziesma" ērģeļversija, Jāņa Ivanova simfoniskā darba "Svētku uvertīra" pārlikums ērģelēm un sitaminstrumentiem, kā arī Marģera Zariņa "Concerto Innocente" pārlikums ērģelnieku duetam un sitaminstrumentiem.

Tālivaldis Deksnis dzimis 1946. gada 27. oktobrī. Absolvējis Latvijas Konservatorijas prof. Nikolaja Fedorovska klavieru klasi un doc. Pētera Sīpolnieka ērģeļu klasi.
No 1984. gada kā Latvijas Valsts filharmonijas solists sniedzis neskaitāmus koncertus Rīgas Domā un citās ērģeļzālēs tuvās un tālākās pilsētās, arī pēc filharminijas pastāvēšanas beigām T.Dekšņa koncertdarbība ir bijusi ļoti aktīva un ar plašu ģeogrāfiju – regulāri koncerti notikuši ne tikai Latvijā, bet arī Krievijā, agrākajās PSRS republikās, daudzās Eiropas valstīs, tālajā Ķīnā, ASV un Austrālijā. Iestudēti un atskaņoti daudzi jo daudzi ērģeļdarbi, saņemta Latvijas Komponistu savienības balva par latviešu ērģeļmūzikas popularizēšanu (1986) un Latviešu mūzikas balva (2007). Kā īpaši augsta atzinība 1996. gadā iegūta Lielā Mūzikas balva un 2007. gadā – Trīszvaigžņu ordeņa apbalvojums. T. Deksnis ir atzīts ērģeļspēles pedagogs (profesors), kura vadībā izaugusi gandrīz vesela paaudze jauno Latvijas ērģelnieku.

Koncertu atbalsta Valsts Kultūrkapitālfonds. Biļetes var iegādāties Rīgas Doma kasēs katru dienu no pl. 10 – 17, kā arī pirms koncerta.
www.doms.lv


Pasākuma afiša pieejama - šeit

« atpakaļ
Pierakstīties ziņām e-pastā
Iesūtīt ziņas redaktoram
 

© 2023 Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca. Visas tiesības aizsargātas.
Mājas lapas izstrāde: MB Studija
Dizains: Graftik »