2024. gada 19. aprīlis
Vārda dienas: Vēsma, Fanija

Vasarsvētkos

iesūtīts: 2021.05.23 09:00

Šodien ir Vasarsvētki. Ir ļoti jauki, ka vasara ir klāt, bet tas nav tas, ko mēs svinam. Mēs svinam šodien to, ka Svētais Gars ir izliets, dots mums. Vecās Derības lasījumā dzirdējām, ka Trīsvienīgais Dievs grib dot Svēto Garu visiem. Un, ka visiem vajag Svēto Garu. Otrais lasījums parāda, ko Svētais Gars dara. Šis valodas brīnums, ka cilvēki ar atšķirīgām valodām pēkšņi saprata viens otru, parāda vairākas lietas. Viens ir tas, ka Svētais Gars palīdz cilvēkiem saprast vienam otru- dziļi, pēc būtības. Arī divi latvieši, kuri tīri burtiski gramatiski saprot viens otru, nereti galīgi nesaprot viens otru. Bet ja abiem sirdī ir Svētais Gars, viņi saprot viens otru, būtiskas domstarpības nebūs. Šis valodas brīnums ir arī pravietojums par to, ka kristīgā ticība un Svētā Gara darbi tiks sludināti visās valodās, visās tautās, visā pasaulē. Un arī par to, ka Trīsvienīgā Dieva priekšā Debesu Valstības godībā būs cilvēki no visām tautām, valodām, un ciltīm. Evaņģēlijā Jēzus saka, ka tas, kas Viņu mīl, tur Viņa vārdu. Tas ir labi, bet tikko bija runa par Svēto Garu. Vai mums ir jātic Bībelei vai Svētajam Garam? Tas ir protams muļķīgs jautājums. Ir jātic abiem un tur nav pretrunas. Tēvs, Dēls un Svētais Gars, Bībele, kristīgā tradīcija, kristīgā dogmatika, mācība par Dievmāti Mariju, mācība par eņģeļiem u.t.t ir atšķirīgi aspekti, bet.. Visi šie aspekti ir savienoti kopā vienā kristīgā Baznīcā. Un šī baznīca ir Trīsvienīgā Dieva glābšanas iestāde pasaulē. Ja tu gribi izsprukt no elles un mūžīgi slavēt Dievu, tad tev ir jābūt baznīcas kopībā. Nevar tikai pielūgt Dievu mājās, nevar atšķirt Jēzu no baznīcas. Un Svētais Gars ir tā savienojamā saite starp Dievu un cilvēku un mūsu starpā. Jēzus arī saka, ka Viņš grib taisīt mājvietu pie mums. Ir tā, ka Jēzus ir Dieva Dēls un bez grēka, mēs esam radīti un grēcīgi, līdzvērtīgi partneri nav, Jēzus vienmēr ir priekšnieks, bet.. Ja Jēzus paliek pie tevis caur to, ka Svētais Gars mājo tavā sirdī, tad lēnā garā tu kļūsi līdzīgs Viņam. Zviedru valodā ir mīlestības dziesma, kur vīrs saka par savu sievu: „viņa, kam sirds bija līdzīga manai.” Var izteikt laimīgas laulības noslēpumu daudzos veidos, bet, šis nav slikts veids. Ja abiem ir līdzīgas sirdis, tad viņi arī labi sadzīvo kopā. Ir viena būtiska atšķirība, ka Jēzum ir sirds bez grēka, bet tomēr. Princips ir tāds pats. Ja tu dzīvo kopā ar Jēzu caur Svēto Garu, tad lēnā garā tev būs līdzīga sirds ar Jēzu. Tad lēnā garā jūs velkat vienā virzienā, svēttapšanas virzienā un labi sadzīvojat kopā. Varam teikt, ka Svētais Gars ir kā elektrība, neredzams, bet reāls spēks. Varam teikt, ka Svētais Gars ir kā skābeklis, neredzams, bet reāls un nepieciešams dzīvībai. Mēs arī dzirdējām, ka Svētais Gars māca un atgādina, ko Jēzus ir runājis. Tas atkal parāda uz perfektu sadarbību starp Jēzu un Svēto Garu. Mēs esam slinki, grēcīgi un aizmāršīgi. Tāpēc mums vajag, lai Svētais Gars māca un atgādina. Un Svētais Gars arī atbalsta vājībās. Pēdējā pantā evaņģēlijā Jēzus saka, lai jūs ticētu, kad tas notiks. Te ir viena sīka nianse grieķu valodā, kuru grūti tulkot latviski, bet tīri burtiski pareizs tulkojums būtu aptuveni šāds: lai jūs ticētu stiprāk, kad tas notiks. Tā doma ir, ka dažreiz mūsu ticība, varbūt ne galīgi pazūd, bet sašvakojas, paliek vājāka. Tas nav labi, bet diemžēl tā var gadīties visiem, jo no mūsu puses viss notiek LIELĀ VĀJĪBĀ. Bet tajos brīžos Svētais Gars stiprina ticību un atgādina, ka no Dieva puses viss notiek VARENĀ SVĒTA GARA SPĒKĀ.

Šodienas bauslis: Mums ir jālūdz par Svētā Gara spēku un palīdzību, bez Viņa mēs neko nevaram izdarīt.
Šodienas evaņģēlijs: Svētais Gars māca, atgādina un palīdz mūsu vājībās.

Gribētu īsi rezumēt savu teikto:
1.    Svētais Gars grib nākt pie visiem, bet katram individuāli tas ir jāņem pretī.
2.    Svētais Gars palīdz cilvēkiem saprast vienam otru, dziļi pēc būtības.
3.    Svētais Gars tiek dots un ir atrodams Trīsvienīgā Dieva glābšanas iestādē, kas ir kristīgā baznīca.

Alūksnes un Liepnas draudzes mācītājs
Magnuss Bengtsons