atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par ticību Vēlreiz par sprediķošanu.
Uldis
Iesūtīts: 2007.08.11 19:05:51
Te tika aizsākta tēma par sprediķošanu, kas kaut kādu iemeslu dēļ ātri vien tika slēgta. Tomēr jautājums tā arī palika neatbildēts: kāda tad ir pareiza sprediķošana vai kādai tai būtu jābūt? Šķiet, ka jautājums ir diezgan plaši definēts, tādējādi dodot iespēju izteikties daudziem interesentiem, nebaidoties izteikties arī varbūt tādās kvalitatīvās kategorijās kā patīk vai nepatīk; labs vai slikts. Būtu ļoti vēlams tomēr savas domas pamatot. Piemēru mums ir ļoti daudz: Svētdienas Rīts, Latvijas Luterānis, kā arī gan jaunās, gan vecās sprediķu grāmatas.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.08.16 22:49:34
Andis Atvars
varbūt der ieskatīties pareizrakstības vārdnīcā, pirms sākt runāt? Vārds eksegēze jāraksta ar e .
Uldis
# Iesūtīts: 2007.08.16 23:09:58
Andis Atvars. Tu esi visu uztvēris personiski. Es noteikti neesmu gribējis tevi jel kā aizvainot. Lūdzu, piedodi, ka tā sanāca. Es noteikti nevēlos iedziļināties un iesaistīties šajā matu skaldīšanā. Vēlos diskutēt pēc būtības un par apsriežamo jautājumu.

Protams, ir gadījies, ka kāds sprediķis nav bijis pietikami labi izstrādāts. Man tas sāp. Taču nedomāju, ka manos sprediķos nav bijis sludināts Evaņģēlijs.
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.16 23:38:16
Zaurs
Forumā nerunā, bet raksta un ir tāda sadaļa "Gramatika". Tur tad ielieni un ieraksti sev par prieku... varbūt arī es, kādu reizi tur ielūkošos.
Tik nezinu kādu ābeci Jums lai iesaku..., jo laikam ar Brīvības sajūtu ir jāpiedzimst- to nevar ne ieaudzināt, ne iemācīt, bet Jums (un ne tikai Jums) tās hroniski trūkst. Zini, nav nekas tik vērtīgs šajā pasaulē kā Brīvība... un vēl- Brīviba ir Dieva dāvana..., padomā par to!
Andis Atvars [84.237.164.149]
# Iesūtīts: 2007.08.17 00:02:03
Uldis
Piedošana pieņemta, bet godīgi, arī man šī sarakste ne īsti pie sirds gāja, jo nedomāju, ka mūsu uzskati tik radikāli atšķiras, kā tas no malas varēja izskatīties. Ja kas, tad mans e-pasts atvars39@inbox.lv
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.08.17 13:08:06
Ja pareizi saprotu, diskusija pārvietojusies un privāto telpu. Tamdēļ šo tematu slēdzam.
Uldis
# Iesūtīts: 2007.08.19 22:51:18
Tēma atjaunojusies. Paldies Dievam! Kāds tad ir sprediķis, kas stiprina ticību? Lūk, šodienas perikope par farizeju un mutnieku! Kāds būtu pareizā šīs rakstu vietas eksplikācija?
Uldis
# Iesūtīts: 2007.08.21 10:09:52
Redzu, ka mans jautājums ir radījis vai nu grūtības, vai nepatiku. Te ir "svaigs" paraugs labam sprediķim par šo tēmu: http://www.ebaznica.lv/?p=1209
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.08.21 10:29:32
Kas sunītim asti cels, ja ne pats? Par paštaisnumu gan bija labi.
Uldis
# Iesūtīts: 2007.08.21 12:43:19
Zaurs. Ja būsi ievērojis, tad tas nav mans sprediķis. Tā kā es sev asti neceļu. Bet pasaki, kas ir slikts šajā sprediķī? Vai nepareizs?
moritz :) [213.21.215.97]
# Iesūtīts: 2007.08.21 14:38:20
man gribeetos zinaat, kura spredikjii bausliiba un kur evangeelijs... kaadreiz entuziasti to vien dariija, kaa bljaava B&E! B&E!, bet kad uzdevu sho jautaajumu, tad parasti atljaavaas nokluseet...
moritz :) [213.21.215.97]
# Iesūtīts: 2007.08.21 14:38:40
ups! tas attiecas uz Uldis
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.08.21 16:51:03
Zaurs īsti nesaprot: ir taču vairākas sprediķošanas tradīcijas, kuŗās savukārt, ir vairākas metodes utt. Kur rakstīts, ka luterāņiem atļauta tikai viena metode un viena tradīcija?
Nākamais jautājums: kad jūs rakstāt sprediķi, KLB ietvaros, vai tad jūsu lūgšana Svētajam Garam ir par to, lai Viņš atklāj Rakstu nozīmi, jēgu un kā to dzīvē īstenot vai arī tikai bauslības un evaņģēlija attiecības? Un ja nu tas pēdējais nav šī teksta mērķis? Ja nu teksts pieprasa pavisam citu tulkojumu vai interpretāciju - naratīva, vēsturisko, postmoderno, alegorisko, angagoģisko (vai kā pareizi LV to sauc)? Ko tad?
Jānis Kalniņš
# Labojis Jānis Kalniņš: 2007.08.22 22:49:46
izlasīju Ilāra sprediķi, nu labs, nav vārdam vietas. Tikai tāds ļoti teorētisks. Interesanti, kā tas būtu uztverams, ja tiktu dzirdēts?

Man škiet, ka labs sprediķis ir tāds, kurš cilvēkiem Evaņģēlija (un arī bauslības!) skatījumā palīdz saprast ikdienas dzīvi un arī sevi tajā. Nu nav taču katra svētdiena vien evaņģelizācija vai katehēze! kāpēc Vanaga reizēm visai garos sprediķus tauta klausās ar interesi - jo viņš lieto visiem saprotamus piemērus no ikdienas. Kristietis nav atrauts no ikdienas notikumiem un arī svētdienā neatslēdzas. Tālab mana pārliecība ir, ka nav jāieslīgst dziļās teorijās un Rakstu citātos, bet jāiedrošina, jāstiprina, jāiepriecina un dažreiz arī jānobiedē! Dziļakai Rakstu studēšanai lai paliek bībelstundas.
Mulders
# Iesūtīts: 2007.08.23 09:55:27
JKalniņš a cik Ilāra sprediķus dzirdēji? Man azidomas, ka katram mācītājam gadās gan teorētiski sausi, gan dzīvi un praktiski sprediķi, gan sarājoša bauslība, gan mierinošs evanģēlijs.

Mums ar sievu svētdienās pat ir tā, ka jau no Vārda lasījumiem spriežam... "Šodien būs bauslība... " "Šodien būs evanģēlijs..."
Zaurs
# Iesūtīts: 2007.08.23 19:46:15
>Jānis Kalniņš
piekrītu. jo pielietojums dzīvē bija tas, ko nemanīju citētajā sprediķī. Bet tad atkal - varbūt īsteni luteriskie sprediķi visi ir teorētiski?
Jānis Kalniņš
# Iesūtīts: 2007.08.23 22:12:58
Mulders,
Nu tādēļ jau nesaku vispārēju spriedumu par Ilāru, bet vien par šo konkrēto par paraugu uzdoto. Ilārs, manuprāt, ir ļoti gudrs teologs un viņa vieta būtu Universitātē!

Es gan tikai dažus īsteni luteriskus sprediķus esmu lasījis - nu jā, tie vismaz bija vairāk teorētiski. Bet skaidrs, ka akadēmiskā draudzē ir jārunā akadēmiski un tantukiem atkal savādāk. Mācītājam ir jāpazīst sava draudze. Man pat reizēm ir tā gadījies, ka skaidri jūtu - šodien ir galīgi garām. Un pēc dievkalpojuma pienāk kāds cilvēks klāt un saka, ka sprediķī esot saņēmis atbildi uz saviem jautājumiem. Nu še tev! Tad sev nosaku: tātad šodien esmu sprediķojis šim vienam un Dievam to tā vajadzēja.

Mans mentors (Lai viņam vieglas smiltis!) man mācīja, ka nevajagot censties visu Bībeli izsprediķot vienā reizē. Ir jāturās pie tēmas un to skaidri jāizklāsta. Visbriesmīgāk ir klausīties, ja skaidri mani - runātājam nav ko teikt! Pāris reizes man arī tā bija, tad apklusu 7 munūtēs. A ko muldēt, ja nav ko?
vilks
# Iesūtīts: 2007.08.24 11:16:28
jā, man arī kādreiz mācīja, ka māksla sacīt sprediķi ir māksla to pabeigt
bet pielietojums ir svarīgs. Ja ne katrā sprediķī, tad palaikam noteikti. Pie tam Dieva Vārds jau ir dzīvojams un jūtams, nevis tikai domājams, tāpēc arī sprediķiem vajadzētu uzrunāt ne tikai prātu, bet arī jūtas un gribu. Jo ticība mājo visos trijos.
Briinumsons
# Iesūtīts: 2007.08.24 11:54:59
kas var teikt LELB sprediķi?
vai večiņa , kas apmklējusi baznīcu 50 gadus un galu galā gribētu ko teikt , varētu?
Katoļiem sprediķi ir novērots, ka sprediķo priesteri vai dažreiz diakoni (izglītots , bet vēl neiesvētīts par prieteri garīdzieks)
Protams , man kā parastam katoļu baznīcēnam jāklausās sprediķi daudz īsāku laiku, kā parastam LELB baznīcēnam!!!
vilks
# Iesūtīts: 2007.08.24 12:14:21
LELB sprediķot ir atļauts ordinētiem mācītājiem un evaņģēlistiem (bet teorētiski evaņģēlistu sprediķošana ir jāuzrauga mācītājam vai prāvestam). Izņēmuma gadījumos var arī kāds draudzes cilvēks vadīt svētbrīdi, bet tad vēlams izmantot jau kāda mācītāja uzrakstītu sprediķi.
moritz [81.198.157.130]
# Iesūtīts: 2007.08.24 21:54:43
ehhh... man jautaajums atkal paliek bez atbildes... laikam ljoooti slepenas ziniibas kaarojaas...
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 71 , pavisam kopa bijuši: 12846