atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par ticību Kur rodas ticība?
incognito
Iesūtīts: 2008.11.21 20:35:57
"Neviens neticīgs cilvēks nespētu pats ar savu gribas spēku pievērsties Kristum un ticēt Viņam." (Ilārs Plūme, e-refleksijas e-baznīcā)
Vai tā ir? Un ja tā ir, ko tad kristieši pārmet nekristiešiem?
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
Mārtiņš
# Labojis Mārtiņš: 2008.11.25 22:56:25
Ctulhu
OK, par lietu:
Ja naliitiski - tad kaa?
Vari reproduceet to analiizi kaut vispaareejos vilcienos?


Tagad atstāsts par analītisko komponenti par manu pievēršanos ticībai neizbēgami saturēs manas šodienas `nospiedumu`, es vairs nevaru būt īsti objektīvs. Bet nu mēģināšu.

Tātad bija, varētu teikt faktu konstatācija:
(*) par objektīvo pasauli jeb par objektu esamību, apmēram kā "es esmu", "ir pasaule", "ir cilvēki", "ir visādas materiālas izcelsmes lietas (tā saucamās dabiskās un mākslīgās);
(*) par subjektīvo pasauli kā zināšana par "mans viedoklis", "citi viedokļi", "objektu attēlojums" utt.;
(*) secinājumi, ka novērojamā pasaule ir analizējama un klasificējama, ka vienas klases eksemplāriem piemīt vienādi atribūti (ar dažādām vērtībām), bet dažādu klasu eksemplāriem analogi atribūti; faktiski pieņēmums, ka pasaule vismaz daļēji ir analīzējama un klasificējama, pielietojot objekt-orientētās analīzes metodes, kā arī citas;

Atsevišķi izceļams ir konstatējums par pasaules nemateriālajām komponentēm:
(*) informācija (t.sk. cilvēka programmatūra jeb psihe);
(*) kultūras fenomeni (literatūra, mūzika, māksla utt.);
(*) filozofija un reliģija.

Un visbeidzot pasaules un cilvēka eksistences problemātika:
(*) labais un ļaunais - kas tas ir?;
(*) pasaules (Visuma) eksistences jēga līdz pašas esamības jēgai ("kā kaut kas var pastāvēt?" vs. "kā kaut kas var nepastāvēt?" utt.);
(*) dzīve un nāve - kas tas ir, kas bija `pirms`, kas būs `pēc`?
(*) kas ar mani notiks (ilgtermiņā)?
(*) laime - kas tas ir? un metode tās sasniegšanai.

Noteikti daudz kas izlaists vai piepušķots, bet līdzīgā stilā šādi konstatējumi sākās jau ļoti sen, tikko iemācījos lasīt.

Attiecīgi laika gaitā iepazinos ar visādām doktrīnām un idejām, no tīri zinātniski pamatotām līdz mākslinieciskām, ieskaitot reliģiskās, filozofiskās, materiālistiskas utt.

Ja par mērķi uzskata atbildēt uz eksistences problemātikas jautājumiem, tad mani `pētījumi` gāja 2 virzienos:
(1) izgudrot sistēmu, kura apmierina vienādojumu;
(2) piemeklēt esošu atrisinājumu (sistēmu), kura apmierina vienādojumu.

Par falsifikācijas kritēriju kalpoja sistēmas nespēja sniegt apmierinošu skaidrojumu laimes sasniegšanai. Te jāpiebilst, ka es balstījos uz aksiomu (manis paša pieņemtu), ka teorētiski laime ir sasniedzama un pieejama visiem cilvēkiem.

Virziens (1) man gāja materiālistiski matemātiskā virzienā. Zinātniski loģiski balstītie materiālās pasaules apraksti un idejas vienmēr ir bijušas man pieņemamas, taču tikai līdz noteiktai robežai, t.i., kamēr tās neizkāpj no sava konteksta (Visuma un nenodarbojas ar esamības jēgu).
Virzienā (2) epizodiski kaut kas iepatikās, līdz konstatēju neatbilstības vai nepiemērotību.
Bez tam abos variantos vienmēr atdūros uz jaunu problēmu - mans (vai citu) izgudrojums pret objektīvo realitāti. No kā sekoja jauns atzinums - objektīvā realitāte (pašsaprotmai) atbild pareizi uz jebkuru, t.sk. eksistenciālu, jautājumu, kā arī vienmēr ir loģiska.

Tad nu jāpiemin virziens (3), ko varētu definēt kā zinātniskotu mīlestības koncepciju. Tā bija (ir) vienīgā, kas neizlido pārbaudē ar falsifikācijas kritēriju, kā arī no kura spēj ģenerēt eksluzīvi pozitīvus rezultātus (jeb saistītās laimes, Laimes grafā, kur katrs elementa laimes atribūts ir pozitīvs jeb mīlestības piepildīts). Lai sakarīgi paskaidrotu man vajadzētu nopietni padomāt, bet galvā man šī bilde bija gana skaidra.

Tad nu es ik pa laikam konstatēju, ka (3) kritērijiem atbilst kristietība, bet man tas nepatika. Un visu laiku centos tur piemkelēt kaut ko citu, Kristu vai nu izslēdzot no tās, vai arī padarot par šo citu doktrīnu klases eksemplāru.

Kristietība atbilda sekojošā veidā:
*) atzinums, ka visam ir cēlonis;
*) cēlonis ir pozitīvs, radošs;
*) eksistencei ir jēga;
*) cilvēka problēmām ir risinājums;
*) risinājums ir pieeajams visiem.
Pēdējais ir spēkā tikai kristietībā.

Bet meklējumu pasākums beidzās pragmatiski. Dievs mani aizveda uz savu baznīcu.
EzītisMiglā
# Labojis EzītisMiglā: 2008.11.26 09:25:12
Mārtiņš

*) atzinums, ka visam ir cēlonis;
*) cēlonis ir pozitīvs, radošs;
*) eksistencei ir jēga;
*) cilvēka problēmām ir risinājums;
*) risinājums ir pieeajams visiem.
Pēdējais ir spēkā tikai kristietībā.


Kāpēc tikai kristietībā?
Turklāt, risinājums acīmredzami NAV pieejams visiem - nu kaut vai tiem, kuri nomira, nekā par Kristu nedzirdējuši.
Mulders
# Labojis Mulders: 2008.11.26 10:47:58
Turklāt, risinājums acīmredzami NAV pieejams visiem - nu kaut vai tiem, kuri nomira, nekā par Kristu nedzirdējuši.

Ījabs tevi apgāž! Tu joprojām neesi sapratis Kristietības bāzes doktrīnas un pamatus un tomēr ar savu husquarnu vicinies
EzītisMiglā
# Iesūtīts: 2008.11.26 11:14:04
Mulders
Cik daudz ir tādu Ījabu? ;-)
Dažiem pa taisno pasaka, bet citiem pašiem jāaizdomājas.
"visiem" - tas tāds formālisms, vai ne?
Mulders
# Labojis Mulders: 2008.11.26 11:37:22
Cik daudz ir tādu Ījabu? ;-)

Pietiek jau ar vienu, lai tavu hipotēzi apgāztu - ka neexistē cilvēku, kas nedzirdējuši par Kristu netiek izglābti savas ticības dēļ uz Dievu. Pietam jemot vērā, ka Kristus tiek apsolīts jau Ādamam un Ievai, infa bij pieejama un ticības objekts (to kam ticēt) bij... ko parāda arī Ījabs, pietam Ījabs TĀ Par Kristu noliecina, kā neviens pat visā Bībelē...

Dažiem pa taisno pasaka, bet citiem pašiem jāaizdomājas.
"visiem" - tas tāds formālisms, vai ne?


Dažiem pat pa taisno pasakot nepielec - KN, Ctulhu, Masiks - bet citi var pat neko nedzirdējuši nākt pie atziņas - Ījabs

Nu tā kā mums ir fundamentālas atšķirības uzskatos par to, vai cilvēki ir visi vienādi kā ūdens lāses un tāpēc taisnīgi ir visiem apieties vienādi, vai tieši otrādi neexistē divu vienādu cilvēku, tāpēc pricnips - visiem dot vienādi - pašos pamatos jau ir netaisnīgs, tad vienkārši uzskatu šo tavu komentu par kārtējo tavas husquarans manifestāciju!

Esmu jau daudzkārt teicis - JĀ Kristietība uzskata katru cilvēku par unikālu, līdz ar to, katrs cilvēks ir atšķirīgs un katram ir Individuāla pieeja no Dieva puses un "Kopējo" var ieraudzīt tikai daudz augstākā līmenī - ģiemene, sabiedrība, valsts, civilizācija, cilvēce! Indivīda līmenī nav nekā "vienāda"! Tā ir acīmredzot fundamentāla pamattēze Kristietībā kas atšķir to no Hinduisma, kurš uzskata, ka visi cilvēki ir vienādi kā ūdens lāses, tāpēc "taisnīgums" izreit no sākotnēji iedotās naudas summas, nevis no cilvēka spēju novērtējuma!
EzītisMiglā
# Iesūtīts: 2008.11.26 11:43:43
Mulders
Kristus tiek apsolīts jau Ādamam un Ievai, infa bij pieejama
Kam bija pieejama infa? Mongoļiem, indiāņiem, senlatviešiem, ... ?

pricnips - visiem dot vienādi - pašos pamatos jau ir netaisnīgs
Aha, taisnīgāk ir iedot vienam konfekti, bet citam nedot. Beigās gan vinnē tie, kam ir konfektes.

JĀ Kristietība uzskata katru cilvēku par unikālu
Kā tad "Soprano ģimene"? ;-)

Hinduisma, kurš uzskata, ka visi cilvēki ir vienādi kā ūdens lāses
Tas tavs salmu cilvēks.
Balss
# Iesūtīts: 2008.11.26 11:48:00
EzītisMiglā
Jautājums bija: Kur rodas ticība?
Mārtiņš tev liecina: Bet meklējumu pasākums beidzās pragmatiski. Dievs mani aizveda uz savu baznīcu.
Varbūt vienkārši izmēģini???...
Miervaldis Gotiņš
# Iesūtīts: 2008.11.26 11:52:49
Balss
Varbūt vienkārši izmēģini???...
No aiziešanas uz sakrālo ēku ticība nerodas.
Balss
# Iesūtīts: 2008.11.26 12:10:48
Miervaldis Gotiņš
Vai tad par fizisko aiziešanu ir runa? Par ieklausīšanos, iedziļināšanos, par gatavību sadzirdēt, ko Dievs tev saka...
Mulders
# Iesūtīts: 2008.11.26 12:24:50
Kam bija pieejama infa? Mongoļiem, indiāņiem, senlatviešiem, ... ?

Visiem! Ja jau Ījabam bij pieejama, tad arī Mongoļiem un Indiāņiem! Bet kā rāda peiredze, pat pieejama infa neko īpašu nepalīdz, ja cilvēks negrib ticēt Dievam bet saviem maldiem. Tev tač arī pieejama infa, tas palīdz? Tieši otrādi nocietina tavu sirdi vēl vairāk...

Aha, taisnīgāk ir iedot vienam konfekti, bet citam nedot. Beigās gan vinnē tie, kam ir konfektes.
Jā dot konfektes tiem kam nav, bet kam ir cepumi, tiem jau tāpat zobi apdraudēti, nafig vēl končas. A kādam končas uz dibena aug... nafig šim vēl ko dot?

Kā tad "Soprano ģimene"? ;-)
A ģimene nav indivīds. Textu izlasīji?

Tas tavs salmu cilvēks.
Labi ja tā nav. Tātad cilvēki dažādi. Un tomēr Hinduisms uzskata, ka taisnīgi būs tikai tad ja dažādiem cilvēkiem dos vienādu "devu" labumu! Visiem konfektes... arī tiem, kam konfektes pa ausīm lien ārā! Taisnīgi tas? Ja?
Mulders
# Iesūtīts: 2008.11.26 12:25:28
Esmu skatiijies, veerteejis, peetiijis.

Vai tu esi kvalificēts to darīt? Vai tev vispār ir "instrumentārijs" lai to izdarītu?
EzītisMiglā
# Iesūtīts: 2008.11.26 12:30:41
Mulders
Visiem! Ja jau Ījabam bij pieejama, tad arī Mongoļiem un Indiāņiem!
Kur tas redzams mongoļu, indiāņu, senlatviešu u.c. ticībās? Rakstos, nu ... teikās un leģendās kaut vai?

Tev tač arī pieejama infa, tas palīdz?
A es drīzāk izņēmums.

A ģimene nav indivīds. Textu izlasīji?
Tad, kas - visi viena tipa indivīdi nejauši salasījās kopā kalnuciematā pie Otomāra?

Un tomēr Hinduisms uzskata, ka taisnīgi būs tikai tad ja dažādiem cilvēkiem dos vienādu "devu" labumu!
Tieši kas te ir "labumi"? Ja Dieva mīlestība, tad - vai var iedot par daudz, lai nāk pa ausīm laukā?
Kādi citi labumi?
Mulders
# Iesūtīts: 2008.11.26 12:50:20
Pie kvalifikacijas var tikt, tikai skatoties, peetot, domaajot. Nekaa citaadi.

Problēma tāda, ka tavu kvalifikāciju neatzīs tie, kam tāda tiešām ir! Un kvalifikāciju pārsvarā dabon skolās sertificētās
Mulders
# Iesūtīts: 2008.11.26 12:53:43
Kur tas redzams mongoļu, indiāņu, senlatviešu u.c. ticībās? Rakstos, nu ... teikās un leģendās kaut vai?

Neesmu tās studējis! Tev taču tas interesē!

A es drīzāk izņēmums.
Nu ko Ctulhu, a_masiks u.c. arī izņēmumi? Visiem infa dota... nepalīdz!

Tad, kas - visi viena tipa indivīdi nejauši salasījās kopā kalnuciematā pie Otomāra?

Vot salasījās... nezinu šos procesus! Es knapi ko savā dzīvē redzu un saprotu, a tu man prasi putna lidojumu... ne visur man tāds skatījums pieejams un izpratne.

Kādi citi labumi?
Nu tu tač īdi, ka vienam iedod infu tāpat (kā redzam, nepalīdz) citam pašam jāizdomājas... Nu viens gudrs, pac var izdomāt, cits dumš, tam jādod ar karotīti, a cits tik gudrs, ka jau muļķis!
Mulders
# Iesūtīts: 2008.11.26 12:55:29
Taa ir vinju problema, nevis mana. Es jau to infu vaacu prieksj sevis, sava pasaules uzskata veidosanai. Ja es gribeetu ar kko taadu nodarboties profesionaali, tad OK - man vajadzeetu nolikt attieciigos exaamenus, piekriitu.

Nu bet redzi... ja es pac priekš sevis ņemtos ar ķīmiju, visticamāk tas beigtos visai bēdīgi jeb labākā gadījumā visai zemā un ne pārāk lietojamā kvalitātē!

Ja brauc uz pašmācību, tad vienalga... ja nebūs atzinība no profesionāļiem, tad viss kas tev ir - baigā pārliecība un EGO, ka tas ko tu māki ir tiešām tā lieta... bet realitātē... hvz... moš ir moš nav... moš esi tik dziļi tomātos, ka jau pat ziloni pazaudēsi!
Mulders
# Iesūtīts: 2008.11.26 14:56:36
Taatad Mulders savu pasaules uzskatu neveido pac, bet uztic to dariit profesionaaljiem?

Nē. Bet šī pasaules uzskata komponentes daudzas es pieņemu balstoties profesionālu atzinumos. Pac pārbaudu tikai nelielu daļu no šī klāsta un arī tad pārbaudu ar tiem instrumentiem, kurus atzīst šīs autoritātes, nevis pac jaunas metodes izgudroju!

S: A varbuut profesionalji, kuriem uzticas Mulders, ira veel dziljaakos tomaatos par amatieri ctulhu?

Varbūt... cik nu manas paša necienīgās spējas atļauj, tad pagaidām es tomēr uzticos vairāk profesionāļiem nekā amatierim Ctulhu Bet kazi, Ctulhu augs augumā... moš ko iemācīsies...
Un nav jau tā ka Ctulhu lunis pavisam... redz noder Ctulhu expertīze, kad kādi šarlatāni man mēģina ieskapēt tīru ūdeni par dārgu naudu, pietam man neesot Sahārā!
Mulders
# Labojis Mulders: 2008.11.26 15:03:30
Taatad faktiski tomeer lielaakaa dalja Muldera pasaules uzskata atkaraajas no autoritaateem.

Tieši tā... Es godīgi atzīstu, no mehānikas likumiem vien varbūt kādus pašus vienkāršākos esmu pārbaudījis! Nu tur - pret horizontu sviesta ķermeņa trajektorija!

Ne es otro termodinamikas likumu esmu pārbaudījis, ne lielo fermā teorēmu, neko... Prosto ticu!

Šo to GAN esmu pārbaudījis... piemēram Darvinistiem neuzticos ne tik cik melns aiz naga, jo pac pārlieconājos un zinu ka neder... Tāpat savā darbā es esmu spiests empīriski visu pārbaudīt, nevis čista uzticēties. Taču rakstot softu man nākas uzticēties trešo pārtiju softa specifikācijai... netaisos es dekompilēt un pārbaudīt vai tik šamais ko citu nedara!

90% manas (un arī tavas) dzīves stāv uz autoritāšu atzinumiem. Arī tu neesi pārbaudījis katru atziņu, katru apgalvojumu nedz zinātnē nedz ārpus tās!

Nu te protams atkal vecais jautaajums, a kaa Mulders izveelas autoritaates Ibo katraa pasaules uzskataa taas ir savas...

Nu apmēram tā - ticu cilvēkiem, kāmēr viņi nepierāda, ka viņiem nedrīxt ticēt! Tāpēc man dikti interesēja kur -Jona- praktizē, lai es neiekultos pie viņas, jo tādiem fruktiem es savu veselību neuzticēšu 100 gados!
Mulders
# Labojis Mulders: 2008.11.26 15:11:12
Nuvo. Taatad tici sakariigam katolim, sakariigan muslimam, sakariigam ateistam....

Jā ticu, kāmēr šie nesāk ļurināt par Marijas pielūgšanu, Muhamedu vai Dieva neesamību - tad saprotu - šitam fruktam teoloģijā neuzticos! Var gadīties, ka tas ateists ir labais ķīmiķis - nu tad kāmēr šis nesataisa ziepes, uzticēšos ķīmijā Ctulhu!

Es laikam jautāju, bet palaidu garām atbildi - viela, kas relatīvi nekaitīga, efektīvi savāc istabā (pie loga) mitrumu un nav bieži jāmaina un ir lēta un viegli nopērkama! Nav bīstama - tādējādi sērskābe nederēs!
Mulders
# Labojis Mulders: 2008.11.26 15:17:23
Silikagels granuleetais, izkarseets. To izmanto mitruma peedu savaaksanai, piemeeram, glabaajot elektronisku aparatuuru.

Tu te davai bez gudrībām, ar roku nomahā. Kas man veikala plauktā jāmeklē? Kāds nosaukums... kurā veikalā? Es tak nitroklicerīnu no glicerīna neatšķiru!

Nu re, un skataamies veesturee - kristiesi ir sataisiijusi ziepes?
Ir! Tāpēc ne par kapeiku neuzticos RKB un visai Pāvesta šaikai!

Kudī interesantāks jautājums - vai Kristus sataisīja ziepes?
Mulders
# Iesūtīts: 2008.11.26 16:57:32
Taa arii saucas silikagels. Izskataas peec riisa lieluma granulaam. Var buut baltas, var buut zilas - ar indikatoru. Indikators - kobalta saals. ja ir indikators, tad sausaa veidaa vinjas ir zilas, kad sasuukusaas uudeni - rozaa.


A cik daudz šamais vajadzīgs un cik ilgi strādā?

Man tā doma - uzlikt pie loga, lai šie nesvīst!
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 71 , pavisam kopa bijuši: 12968