atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Kas notiek ar Lutera akadēmiju???
Guntars Grinvalds
Iesūtīts: 2010.10.16 23:56:03
Vai foruma dalībniekiem ir kāda informācija par Lutera akadēmijas plānoto slēgšanu? Kā man tapa zināms uz doto brīdi pasniedzēji algas nesaņem un ir atlaisti no darba. Vai tās ir luterāņu baznīcas mācītāju izglītības iestādes beigas? Vai arhibīskaps Vanags uzskata, ka Latvijā nav vairs vajadzīgi jauni mācītāji? Vai 2 gadu laikā iztērētā nauda par Lutera akadēmijas akreditācijas iegūšanu ir izmesta vējā? Ko par šo jautājumu domā mācītāji? Man ir jautājumi, bet nav atbildes. Vai kāds var man palīdzēt saprast, kas notiek Baznīcā saistībā ar Lutera akadēmiju?
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
vilks
# Iesūtīts: 2010.11.03 21:07:08
Artūrs_
man šķiet, tu jauc "valsts akreditētu" ar "valsts finansētu". tas nav viens un tas pats.
Artūrs_
# Iesūtīts: 2010.11.03 21:45:06
vilks
Ar "valsts finansētu" vispār būtu gals klāt. Taču arī visur, kur baznīcas lietās parādās valsts "kvalitātes kontrole", es palieku domīgs. Akreditācijas komisijas sastāvs vien ir uzmanības vērts. Piemēram Kr.Ak. no četriem komisijas locekļiem tikai viens bija teologs. Vai šāda komisija var spriest par baznīcas mācības kvalitāti?
Aivars
# Labojis Aivars: 2010.11.03 21:48:29
Artūrs_
Kā Tu domā - kad vienā jaukā dienā kalposi draudzē, cik teologu tajā vērtēs mācības kvalitāti?
Un starp citu. Kas tad raksturo tos, kas studē TF?
vilks
# Labojis vilks: 2010.11.03 21:48:48
Artūrs_
nespriež jau par baznīcas mācības kvalitāti, bet studiju kvalitāti. tam ir skaidri zināmi kritēriji, un nav runa par iejaukšanos saturā. galu galā, pati baznīca taču arī negrib, ka mācītāji iegūtu sliktu izglītību?

nu bet šī diskusija pašlaik ir diezgan bezjēdzīga, jo akreditācijas process ir apturēts, un nav zināms, kad un vai vispār atsāksies. Man jau šķiet, ka zaudētāji būs paši studenti, tomēr no manis tur tāpat nekas nav atkarīgs, tā ka nav jēgas par to sevišķi iespringt.

kad vienā jaukā dienā kalposi draudzē, cik teologu tajā vērtēs mācības kvalitāti?
uij, tas ir interesants jautājums.
tiesa, man tas interesē arī no otras puses - draudzēs palaikam gadās arī izglītoti teologi no TF vai citurienes, un gadās, ka mācītājam zināšanu acīmredzami ir mazāk.
Artūrs_
# Iesūtīts: 2010.11.03 21:57:16
Aivars
"Kā Tu domā - kad vienā jaukā dienā kalposi draudzē, cik teologu tajā vērtēs mācības kvalitāti? "

Evaņģēlistu komisijā bija visi četri bīskapi, daži prāvesti un mācītāji, un viens lajs. Tā kā esmu izvērtēts diezgan pamatīgi.

"Un starp citu. Kas tad raksturo tos, kas studē TF?"
Šo jautājumu vaicā Vikam. Es tikai atsaucos uz dažām publikācijām presē, kurās TF studenti dižojās, ka nemaz neesot kristieši.
vilks
# Iesūtīts: 2010.11.03 22:02:17
Artūrs_
es atkal zinu veselu kaudzi dievbijīgu TF aboslventu, esošos un bijušos prāvestus, komisiju vadītājus un plaukstošu draudžu mācītājus...

kā arī vairākus mācītājus, kas izmantojuši iespēju papildināt savas zināšanas TF maģistratūrā. Ja LA būtu akreditēta, tas būtu iespējams visiem LA absolventiem, tagad - tikai tiem, kuri pirms studijām LA jau ieguvuši vienu augstāko izglītību.

mana personīgā pieredze rāda, ka studijas TF var kristieti tikai bagātināt un dot plašāku pieredzi un skatījumu uz lietām. Kā arī interesantākas diskusijas, jo sastopami ir dažādi cilvēki ar dažādiem pasaules uzskatiem (starp citu, tieši tāpat kā vēlāk mācītājam savā kalpošanā jāsastopas ar visdažādākajiem cilvēkiem). Baidīšanās no citādi domājošajiem nenāk mācītājam viņa kalpošanā par labu.
Artūrs_
# Iesūtīts: 2010.11.03 22:06:08
vilks

Es jau neesmu pret LA akreditāciju, un iespējamo ieguvumu mūsu studentiem, tikai saskatu tajā dažas pretrunas. Ja tās ir iespējams novērst, tad tikai priecāšos par to.

Labi, ja saki, ka tas nav vairs aktuāli, tad es atklanos . Paldies visiem par sarunu. Īpaši Gatim Līdumam.
vilks
# Labojis vilks: 2010.11.03 22:07:02
Artūrs_
paldies tev ar
nu tas nevar būt īsti aktuāli, ja akreditācijas process ir apturēts.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.11.03 22:09:01
Artūrs_
Mana doma bija tāda, ka arī draudzē (ne eksaminācijas komisijā) vērtējums nāks pamatā no `neteologiem`
Aivars Lapšāns
# Labojis Aivars Lapšāns: 2010.11.03 22:36:51
Artūrs_
Tas ir mīts , ka ja valsts maksās, tad būs jādanco pēc valsts stabules.
Domāju , ka šis mīts ir izdevīgs tiem , kuri vēlās arī turpmāk pārkāpt cilvēka tiesības uz reliģijas brīvību.
Piemēram Norvēģijā valsts maksā par baznīcā reģistrētu cilvēku , kurš , lai arī kā ir baznīcas apmācīts labs sabiedrības loceklis. Kas gan tur slikts? Bet , ja kaut kādā brīdī valsts izpildinstitūcijas spiež laulāt homoseksuālistus , tad baznīcai ir jāpacīnās ar valsdību , ka baznīca tādas lietas nedarīs. Es kaut kā neticu , ka Vanags piekristu šādam solim. Naudu jau viņš ņemtu , bet principiāli nepieņemtu Zviedrijas un Norvēģijas valdības variantu. Toties Vanaga draudzē varētu būt problēmas ar cilvēka tiesību ievērošanu , jo baznīca reizēm nav toleranta pret dažāda līmeņa kristiešiem. Piemēram, no augšienes atdzimušais būs daudz harizmātiskāks , kalpojošaks , idejām bagātāks. Baznīca ne reizi vien tādiem ir parādījusi netoleranci.
Ja kas. Norvēģijā ir pietiekami luteriskās drauzdes , kuras ir pret jaunajiem baznīcas soļiem un sen jau izveidojuši savu novirzienu. Luteriskā brīvbaznīca.
Ja valsts dod, tad var ņemt , bet kāpēc uzreiz jādomā , ka viņa uzreiz piedāvās streipu apprecināt ar savu gultas biedru. Mūsu tautas mentalitāte ir cita. Nav standarts jāpielaiko mums, mūsu valstij.
Ko , tad atsakamies no naudas Doma restaurācijai....
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.11.03 22:47:40
vilksvilks
mana personīgā pieredze rāda, ka studijas TF var kristieti tikai bagātināt un dot plašāku pieredzi un skatījumu uz lietām. Kā arī interesantākas diskusijas, jo sastopami ir dažādi cilvēki ar dažādiem pasaules uzskatiem (starp citu, tieši tāpat kā vēlāk mācītājam savā kalpošanā jāsastopas ar visdažādākajiem cilvēkiem). Baidīšanās no citādi domājošajiem nenāk mācītājam viņa kalpošanā par labu.

Līgai ir maģistra grāds, aktīva LELB māsa , bet .....kopj bērnus...
Aivars Lapšāns
# Labojis Aivars Lapšāns: 2010.11.03 22:52:24
Aivars

Vai man vari papaust Luterisko teologu vārdus?
Kādam ļoti labam mācītājam, Luteriskā mantojuma fonda līdzstrādniekam pajautāju = kad mantojuma fonds izdos Lutera mācību draudzēm. Atbilde bij = pašlaik nav paredzēts. Grāmata ir , bet apzināti tiek slēpta. Bez šīs grāmatas mēs teoloģiski sanākam katoļi.
Tad kāda runa var būt par akreditāciju? Ja tā ir nepilnīga.
Neesmu gatavojis akreditāciju teoloģijā , bet mūzikas skolai. Par klasisko ģitāru. Interesanti , ja es katrā klasē nebūtu ielicis kaut vienu no mūzikas mācības sastāvdaļām. Teiksim diēzus gammās. Tad tā skola nebūtu pilnīga. Un pārējie , citu instrumentu speciālisti , kad ģitāristi spēlētu Bahu smietos, jo saprastu , ka tiem bērniem nav mācīti diēzi.
Tāpat ar LA. Labi vīri nāk no turienes , bet Luters nav vienā specialitātē mācīts = DRAUDZES UZBŪVE.
Garīgi domājot , ne miesiski, Dievs kaut ko grib ar to teikt, ka viņš ir protestantismu izveidojis, lai arī teologi atgriežas pie evaņģēlija. Bet , ja viņus pilnībā neapmāca , tad ...vienā brīdī Dievs to anštāti ver ciet.
Aivars
# Labojis Aivars: 2010.11.03 22:59:13
Aivars Lapšāns
Gan jau kādreiz satiksimies un aprunāsimies. Pagaidām ne visai saprotu, par kādu grāmatu ir runa un kāda slēpšana gan varētu būt.
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.11.03 23:09:16
Aivars

Varbūt ne pārāk labi izteicos. Tās grāmatas nosaukums laikam bij ,, Kā iecelt Dieva vārda kalpus,, vai kaut kā savādāk. Tur Luters apraskta ļoti sīki problēmas , kas nāk no pāvestības un kā draudzēm jādarbojas , kuras ir aizgājušas prom.
Būtībā Luters uzbur it kā pirmkristiešu draudzes modeli. Un kā rīkoties ekstrēmos apstākļos.
Tas būtu jāzin katram LA beidzējam. Tad mēs nebūtu tādos s.....
SFINKS
# Iesūtīts: 2010.11.03 23:47:47
Artūrs_
Tur studē gan pagāni, gan ateisti, gan agnostiķi. Ko dod LU teorētiskā kvalitāte, ja tai nav parktiskas ticības augļu?
Starp citu arī kristieši: luterāņi, katoļi, pareizticīgie. Arī budisti, hinduisti un musulmani. Arī judaisti. Vēl daudzu citu reliģisko un filosofisko mācību piekritēji.
Tev ir tiesības kādam no viņiem pārmest ticības trūkumu? Lūdzu! Uz priekšu! Tikai vispirms savu ticību noliec kā piemēru vispārējai apskatei, lai mēs visi varam izķidāt pa mazas gabaliņam un izsecināt vienbalsīgi, ka TU esi nevainojams.
Dod akadēmiskas zināšanas, spēju kritiski palūkoties uz dažādiem jautājumiem, meklēt atbildes ne tikai Bībelē, bet arī zinātniski pētnieciskos jautājumos. Iepazīt tā laika vēsturi, kultūrvidi, antropoloģiju. Iemācīties Vecās Derības, Jaunās Derības senās valodas, lai varētu lasīt Svētos Rakstus orģinālvalodās. Apgūt aramiešu valodu, kurā runājis Jēzus. Iemācīties latīņu valodu, lai lasītu seno baznīctēvu rakstus. Spēt diskutēt ar argumentiem. Iepazīt dažādas ticības no pašiem pirmssākumiem un reģioniem, kā zoroastrismu, hindusimu, senās Ķīnas reliģijas uc., spēt salīdzināt ar kristietību.
Tev šķiet, tas ir maz?

Paskaties kas iet uz LU tF. Tas pats notiktu arī ar akreditēto LA.
Kā tad, Tev gribētos, lai uz TF iet tikai lūzeri, kas netiek nekādā citā augstskolā, lohi, nariki, bijušie zeki un tamlīdzīgas deklasētas personas.
Starp citu, ne visi tiek budžeta grupās. Studiju maksa semestrī ir 600 ls. Un ir tādi, kas maksā. Ne jau, lai dabūtu papīreli, bet gan savas intereses pēc. Pēdējo gadu 1. kursos iestājas apmēram 30 studentu. Budžeta vietas ir 20. Piekrītu, daudzi iestājas mazās konkurences vai papīra dēļ. Piekrītu, ka maz kristiešu. Taču, kur lai mācās, ja grib iegūt zināšas tā pat vien, savas intereses pēc?

Kas notiek LutAkā? Nu tur neviens neko nemaksā. Pareizi vai nepareizi, lai spriež LutAkas vadība. Gribētos redzēt, cik topošo mācītāju LutAkā būtu gatavi maksāt par izglītību un kādu summu.
"Viegla maize, nekas nav jādara." - tā izteicās kāds mans paziņa luterāņu mācītājs ar krietnu "kalpošanas" stāžu, kurš pamatīgi nolaida uz grunti draudzi Kurzemes pusē, taču tagad vairākus gadus "tik pat cītīgi" turpina Vidzemes pilsētā.

TEV, varbūt ir interesanti diskutēt ar neizglītotu mācītāju, bet citiem nav. Cilvēki meklē atbildes uz sev svarīgiem jautājumiem. Ne tikai par dzīves jēgu, eksistenci vai Bībeles tekstiem, kuri pārcietuši jau n- tos tulkojumus. Bet mācītājs, kas tik vien zin, kā kult salmus, atsaucoties uz pāris rakstu vietām un neko citu, draudzi noturēt augstā līmenī nav spējīgs: "neizglītotam mācītājam neizglītota draudze". Nemaz nerunājot par jaunu "asiņu" iepludināšanu.

Es tikai atsaucos uz dažām publikācijām presē, kurās TF studenti dižojās, ka nemaz neesot kristieši.
Un tad? Kristiešiem ir LutAka, Katoļu Garīgais seminārs un citas ar Kristīgo Baznīcu vienotas mācību iestādes.
Dižojas? Lūdzu ieliec linkus, kuros palasīt "dižošanos"!
monsignor [46.109.50.108]
# Iesūtīts: 2010.11.04 00:03:52
SFINKS piemēram, http://www.satori.lv/raksts/3461/Lielais_jautajums_par_rea.. litati_Ar_Ilzi_Jansoni_sarunajas_Ieva_Me.. lgalve
Aivars Lapšāns
# Iesūtīts: 2010.11.04 00:13:38
monsignor [46.109.50.108]

Tas ir viņas dievs , ne MŪSĒJAIS. Viņa jauc dievu ar DIEVU.
SFINKS
# Iesūtīts: 2010.11.04 00:52:52
monsignor [46.109.50.108]
Intervija ir lasīta, taču, pārlasot šoreiz, tik un tā nekādu dižošanos nepamanīju, kā vienīgi būt atzītai rakstniecei.
Ak vai, pievieno vēl TF klāt homoseksuālismu un psihiatriju, lai aina būtu pilnīga! Jā, ir tādi arī.
Toties kristiešu mācību iestāžu vidū nav neviena, visi kristāldzidri un caurspīdīgi. Nez kā tas gadās, ka garīdznieki iekuļas pedofīlijas skandālos? Nemaz nerunājot par savdabīgām "vīzijām" uz šizofrēnijas pamata.
Vai I.Jansone tev bāžas virsū ar savas ticības vai neticības tēmu?
Tu labi pārzini LutAkas studenu biogrāfijas vai slēptās domas, lai izdarītu secinājumus?

Artūrs_
# Iesūtīts: 2010.11.04 09:04:44
SFINKS

Vispār tēma ir par LA nevis LU. Mans nolūks nebija kritizēt TF, tikai vēlējos norādīt, ka abām augstskolām ir katrai sava misija. TF piedāvā kvalitatīvu teoloģijas un reliģiju vispār izglītojošu programmu visiem interesentiem, bez reliģijas praktizēšanas ierobežojumiem. Nu, forši - es par to priecājos, ka ļaudis meklē dzīvē dziļāku jēgu. LA misija ir pavisam specifiska un konkrēta, proti, sagatavot draudžu ganus. Te var nākt studēt tikai aicinātie. Man gribētos, lai šī atšķirība ir skaidri redzama. Ja kāds studējot TF ir sajutis Dieva aicinājumu uz kalpošanu draudzē, tad vēlāk tiek apgūtas nepieciešamās zināšanas LA. Tātad, nav sliktu augstskolu, bet katrai savi uzdevumi, un sava auditorija.
Konfesionāls luterānis
# Iesūtīts: 2010.11.04 11:09:22
Gati Līdum

Kāds no LA bijušajiem studentiem (indriķis šajā forumā) apgalvo, ka izteikums "svētdarīšana ir neizslēdzams posms taisnošanā" saskan ar ATA IV Par taisnošanu un LTA kopumā.

Tā taču nevarētu būt, ka šādas aplamības viņam ir iemācītas LA?

Paldies jau iepriekš, ja atbildēsiet.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 53 , pavisam kopa bijuši: 2465