atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem Kas nekristiešus teorētiski var motivēt būt labiem?
Adam Gontier
Iesūtīts: 2011.09.24 06:04:32
Es, iespējams, esmu diezgan primitīvs, tāpēc kā visa labā avotu spēju iedomāties tikai noteiktu reliģiskumu. Varbūt kāds gudrāks var man paskaidrot, no kā motivāciju izturēties labi, ētiski utt. gūst, piemēram, kareivīgie ateisti, vai viņos arī, pašiem to nezinot, darbojas kkāda Dieva perspektīva vai tamlīdzīgi?
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 11 . 12 . >>
AutorsZiņas teksts
Adam Gontier
# Iesūtīts: 2011.09.24 06:13:24
Varbūt var izteikties gan zinoši kristieši, gan paši kareivīgie ateisti, pastāstot, kāds ir viņu morāles kodekss un kamā (ja ne Dievā) viņi to balsta, kāds ir šo ateistu morāles absolūts, atskaites punkts?
vilks
# Labojis vilks: 2011.09.24 08:38:12
Man šķiet, ka galvenokārt cilvēku rīcību nosaka audzināšana, proti, ja cilvēks ir audzināts būt godīgs, labvēlīgs, rūpēties par citiem u.tml. un šīs vērtības būs pieņēmis par savējām, tad viņš tāds arī būs neatkarīgi no tā, vai viņam ir reliģijas vai nav.

Atšķirības starp kristiešiem un nekristiešiem vairāk var manīt tādās jomās, kurās sabiedrības pieņemtā morāle atšķiras no kristīgās, piemēram, jautājumos par abortiem, kontracepciju, ikdienas meliem, uzticību laulībā (lai gan par šo nav sevišķi novērots, ka kristiešiem ar to ietu daudz labāk kā nekristiešiem) u.tml.

Kristus, protams, var mainīt cilvēkus un to arī dara, tomēr šīs pārmaiņas (vismaz, cik esmu novērojusi) nāk lēnām un ar grūtībām. Bet var jau būt, ka es nepazīstu īstos kristiešus.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2011.09.24 08:56:02
vilks
Pēc labās audzināšanas saņemšanas un pat pēc vecāku sniegtā labā piemēra (kas kopumā ir visefektīvākais audzināšanas instruments), katram (es domāju, ka katram) labajam cilvēkam nāk tāds kā grēkā krišanas vilnis. Un atgriešanās no tā stāvokļa vairs nav tik vienkārša un tad vajag Kristu. Nemaz nerunājot, ka labie cilvēki, kad tos iepazīt tuvumā, izrādās ne vinemēr tikai tik ļoti labi.
vilks
# Labojis vilks: 2011.09.24 09:03:48
Mārtiņš
Pēc labās audzināšanas saņemšanas un pat pēc vecāku sniegtā labā piemēra (kas kopumā ir visefektīvākais audzināšanas instruments), katram (es domāju, ka katram) labajam cilvēkam nāk tāds kā grēkā krišanas vilnis. Un atgriešanās no tā stāvokļa vairs nav tik vienkārša un tad vajag Kristu.
Tas vilnis ir normāls attīstības posms, kurā cilvēkam jāizvēlas, ko viņš pieņems par savām vērtībām. Bet man liekas - nu nav tā, ka visi, kas šai posmā nesastop Kristu, kļūst par baisajiem ļaundariem. Jā, protams, niansēs var novērot atšķirību - jau minētie ikdienas meli u.tml. Bet nu arī kristiešiem draudzēs ir savi gļuki.

Man liekas - galvenā atšķirība starp kristiešiem un nekristiešiem nepastāv morālē un labajos darbos.
Mārtiņš
# Labojis Mārtiņš: 2011.09.24 09:36:38
vilks
Tas vilnis ir normāls attīstības posms, kurā cilvēkam jāizvēlas, ko viņš pieņems par savām vērtībām. Bet man liekas - nu nav tā, ka visi, kas šai posmā nesastop Kristu, kļūst par baisajiem ļaundariem.

Tā izvēle parasti jau ir par labu kādam bauslības paveidam, bet, kā mums liecina Dievs Jēzus personā - tas vēl neliecina par tiešām labu cilvēku, tam vajag sekošanu Viņa Garam.
Lielais jautājums jau ir - ko nozīmē "sastapt Kristu"?

Man liekas - galvenā atšķirība starp kristiešiem un nekristiešiem nepastāv morālē un labajos darbos.

Un kāda tavuprāt tā būtu, neskaitot līdzdalību dievkalpojumā vai citās "rituālajās" darbībās?
vilks
# Labojis vilks: 2011.09.24 09:52:39
Mārtiņš
Un kāda tavuprāt tā būtu, neskaitot līdzdalību dievkalpojumā vai citās "rituālajās" darbībās?
tas, ko tagad saku, man nav līdz galam vēl izveidojusies pārliecība, tā tikai tāda teorija. bet - man šķiet, ka kristiešiem ir stabilāks pamats dzīvei krīzēs un grūtībās, lai nekristu izmisumā, bet meklētu risinājumu. Kristiešiem, tā sacīt, ir "aizmugure", uz ko viņi var droši paļauties.

Bet vispār, šķiet, mēs novirzāmies no tēmas.
Guntars [81.198.243.212]
# Iesūtīts: 2011.09.24 09:56:06
vilks Vai citiem nekristiešiem (piemēram, jūdiem, musulmaņiem) šāds pamats trūkst?
παλαιό ανόητος
# Iesūtīts: 2011.09.24 10:45:05
Nu jā, kristietība nebūt nav vienīgā morālētiskā sistēma. Sarežģītāk varētu būt ateistiem. Bet skat, tepat Ctulhum ir ētiska sistēma, kas balstās uz kompleksitātes jēdzienu.
Gnidrs [213.102.145.110]
# Iesūtīts: 2011.09.24 11:00:32
Adam Gontier, ja tev nepieciešama speciāla motivācija kaut kur no malas, lai rīkotos ētiski, tad nav ko komentēt, jo neizjūtu vajadzību pēc burkāna vai pātagas, lai motivētu savu rīcību. Man un vairumam cilvēku ir iekšējas morāls kompass, kuram tie seko, vai cenšas sekot. Principā parakstos zem vilka teiktā. Mīlošiem, labi audzinošiem vecākiem vairumā gadījumu būs krietnas atvases.
neielog. [213.102.148.119]
# Iesūtīts: 2011.09.24 11:50:00
Varbūt kāds gudrāks var man paskaidrot, no kā motivāciju izturēties labi, ētiski utt (c)
Jautājums ir infantils, deļ sava ignorantuma un autora pašrefleksijas spēju neesamības.
Skatīsimies saknē. Sabiedrība var funkcionēt tikai, ja tās locekļi ir + - pozitīvi, altruistiski, sabiedriski, draudzīgi, izpalīdzīgi, utt. Daudzi tūkstoši homo sapiens evlūcijas gadu, šīs īpašības diezgan lielā pārsvarā ir atlasijuši un ielikuši genomā, tādā veidā padarot mūs par dominējošo sugu ( + valoda). Arī amēbas sadarbojas, bez tā nav iespējama jebkāda struktūra. Runjot par ikdienu, sīku sadzīves altruismu es realizēju reflektoriski, jo man ir empātijas spējas and so on. Sarežģītās situācijās, rīkojos ne vienmēr "ētiski", ne vienmēr "neētiski". Kā jau visi. Motivācija ir manas izjūtas un intereses, nevis ukazs "no augšas". Man liekas, nav dabā tāda cilvēka, kas rīkojas tikai vadoties pēc motivācija
Atvasaras Balss
# Iesūtīts: 2011.09.24 11:51:49
Gnidrs [213.102.145.110]
Tad kāpēc tu pats sevi tik zemu novērtē?... Reiz tu kaut ko tādu izteicies, lai gan precīzi neatceros.
neielog. [213.102.148.119]
# Iesūtīts: 2011.09.24 11:59:18
Nav dabā tādu cilvēku, kas savu rīcību pakārto tikai vadoties pēc baušļiem un "what would jesus do" principa. Tas būtu kaut kas robotam līdzīgs, tāpēc jautājums joprojām turpina būt jocīgs. Nez, kā tas ir - būt cilvēkam, bet nespēt dziļāk ieraudzīt kas pašam "vēderā``. Kristieši domā kategorijās - ja naktstauriņš lido uz gaismu, tātad viņš ir "labs", jo gaisma "ir laba". Kaut papētot izrādas, ka tas lido uz vistumšāko punktu, kas ir aiz gaismas avota, jo tur ir vistumšāk. Na to viņš naktstaurņš, kam gaisma 100 gadus nav vajadzīga. Svētā vientiesība.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2011.09.24 12:25:47
neielog. [213.102.148.119]
Dzīvē ļoti bieži ir dzirdams arguments "bet visi tā dara", pie kam lai aizstāvētu ne jau to labāko. Pie atklātiem kristiešiem sastopams retāk nekā pie atklātiem neticīgajiem.
neielog. [213.102.148.119]
# Iesūtīts: 2011.09.24 12:41:52
Mārtiņš, es nesaku, ka manu motivaciju nosaka "visi tā dara" (tad es nebūtu ateists, lol), pat tuvu ne tam. Es izsaku novērojumu. Lasi uzmanīgāk.

Pakļaušanās "visi tā dara" ir viens no būtiskākajām izdzīvošanas stratēģijām, ja kas. Tāpēc tik populāra masās.
askets
# Labojis askets: 2011.09.24 12:45:13
Viens no būtiskākajiem motīviem ir tas, kas te jau ir minēts - liela daļa indivīdu izjūt labsajūtu no pašas apziņas vien, ka dara labu pat, ja tas indivīdam nekādā citādā ziņā nešķiet izdevīgi.

Cits motīvs - būt labam parasti ir arī izdevīgi visādā citādā ziņā, sevišķi ilgtermiņā, tātad tas ir vienkārši racionālisms. Rīkojoties kādā situācijā slikti pret kādu citu, cilvēks atņem racionālu pamatu pieprasīt , lai analoģiskā situācijā kāds rīkojas labi pret viņu pašu.

Mārtiņš

Dzīvē ļoti bieži ir dzirdams arguments "bet visi tā dara", pie kam lai aizstāvētu ne jau to labāko. Pie atklātiem kristiešiem sastopams retāk nekā pie atklātiem neticīgajiem.

Man gan ir pretēji novērojumi. Tādu vai līdzīgu argumentu ("Bet Kungs to ir atļāvis..." ), lai attaisnotu sliktu rīcību, es izteikti biežāk dzirdu no atklātiem kristiešiem.
vilks
# Iesūtīts: 2011.09.24 12:49:38
askets
Tādu vai līdzīgu argumentu ("Bet Kungs to ir atļāvis..." ), lai attaisnotu sliktu rīcību, es izteikti biežāk dzirdu no atklātiem kristiešiem.
par kādu vēl sliktu rīcību tu esi to dzirdējis, izņemot dzīvnieku izmantošanu pārtikā?
askets
# Iesūtīts: 2011.09.24 12:50:50
vilks

Piemēram, par homoseksuāļu nomētāšanu ar mēsliem.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2011.09.24 13:29:58
neielog. [213.102.148.119]
Mārtiņš, es nesaku, ka manu motivaciju nosaka "visi tā dara" (tad es nebūtu ateists, lol), pat tuvu ne tam. Es izsaku novērojumu. Lasi uzmanīgāk.

Es arī nesaku, ka tas nosaka tavu motivāciju. Citiem vārdiem sakot, tu sarakstīji lielu sviestu par kristiešu "nakstauriņa motivāciju" utt. Domā un raksti uzmanīgāk.

Pakļaušanās "visi tā dara" ir viens no būtiskākajām izdzīvošanas stratēģijām, ja kas. Tāpēc tik populāra masās.

Nu re. Melošana, nogalināšana, zagšana - tas viss palīdz izdzīvot gan indivīdam, gan kopienai. Uz to jau Jēzus norāda. Jā, kristiešiem tas palīdz veidot motivāciju savai rīcībai, pie tam pat tādai, kas vairs nav personīgi izdevīga no vispārņemtā skatpunkta.
neielog. [213.102.148.119]
# Iesūtīts: 2011.09.24 13:40:20
kas vairs nav personīgi izdevīga no vispārņemtā skatpunkta.(c)

Neviens neko nedara, ja nav pers. ieinteresēts. Vēlme tikt paradīzē un būt tuvāk dievam vai tad nav personīgi izdevigi?!?
Ja cilvēks kaut ko dara caur "negribu", tas nozīmē, ka viņš ir jo īpaši personīgi ieinteresēts to tomēr darīt. Kristiešu nesavtība ir iluzora. Ateistu - īsta.
Gnidrs [213.102.145.110]
# Iesūtīts: 2011.09.24 14:34:08
Atvasaras Balss
Nesaprotu vai neatceros uz ko tu tēmē.
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 11 . 12 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 64 , pavisam kopa bijuši: 33388