atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Rīgas Doms
pich_
Iesūtīts: 2010.08.12 17:56:28
nedaudz palasot par Rīgas Domu- izskatās, ka tas būtu diezgan cēls žests, ja luterāņi tomēr atdotu Domu katoļiem atpakaļ, ko pirms ilga laika ar varu atņēma.
savādāk bauslis "tev nebūs zagt" ir jāpērveido uz "tev nebūs zagt, bet, ja tomēr būs, tad pēc daudziem gadiem tas neskaitīsies".

šāda īpašumu nodošana izceltu rezonansi visā pasaulē, un tā būtu ļoti laba reklāma Latvijai.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>
AutorsZiņas teksts
masiks [159.148.73.94]
# Iesūtīts: 2010.08.16 09:34:39
Tas ir tas, ko es redzu.
Kas ir tas ko es itkaa neredzu? Kaadi ir tie auglji, kurus man vajadzeetu redzeet? Kaads ir nemirstiigs (burtiskaa noziimee) palicis? Nee? Nu un kaadiem tad veel augljiem jaabuut nemirstiibas kontekstaa? Var buut kaads pavisam sveets un Dievam pieliidzinaams tapis? Nee? Tad ko man redzeet? To, ka taadi pashi cilveeki, ar visaam zemiskajaam cilveeku vaajiibaam vien esat? Nu un kas? Kas tur buutu taads iipash?
Aivars
tuksnesha zhurkai par zinaashanu - ne es slepu savu neticiibu pirms kristiibaam, ne peec. Taa bija to cilveeku izveele, ne mana. Savukaar es nevienam neko paardabisku neesmu soliijis, ibo neexisteejoshai paardabiskai paraadiibai kaut kaadi soliijumi man neskaitaas saistoshi. ne vairaak kaa soliijumi celjmalas akmenim.
incognito
# Iesūtīts: 2010.08.16 09:49:42
Nu, kā tad palikās - vai luterāņi ir gatavi atdot katoļiem kādu baznīcu, ko pašiem vairs nevajag - ja var ticēt komentāriem, luturu dievkalpojumi pustukši kamēr katoļiem trūkst vietas?
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 12:11:54
Draugi, es nesaprotu, kāpēc jūs tik ļoti cenšaties kaut kādu atkritēju atdabūt atpakaļ tur, no kurienes viņš labprātīgi izgāja. Vai tad jūs nezināt teicienu: "Nedodiet svētumu suņiem un nemetiet savas pērles cūkām priekšā, ka tās ar savām kājām viņas nesamin un atgriezdamās jūs pašus nesaplosa."
pich_
# Iesūtīts: 2010.08.16 12:20:47
Uldis
atkritēju atdabūt atpakaļ tur, no kurienes viņš labprātīgi izgāja

no kurienes šāda informācija? varbūt ir kāds links uz rakstu, kurā teikts, ka katoļi labprātīgi atdeva Domu? man, pagaidām, ir krasi pretēja informācija
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 13:30:50
pich_

Šis koments jau nebija adresēts par Domu.

Kāpēc uz šo izteikumu tu atbildēji, bet to, kas skāra tieši Domu, tu neatbildēji?
Pirtniece
# Labojis Pirtniece: 2010.08.16 14:21:54
masiks [159.148.73.94] vai neesi paman`ijis ka es `saj`a diskusij`a par Doma it k`a atdo`sanu vai pa`nem`sanu es visp`ar nepiedalos? `s`i diskusij`a manupr`at ir bezj`ed`ziga t`ap`ec taj`a nemaz neiesaistos.

net`i`si iesl`id`eju sarun`a ar tevi.
ta`cu apspriest no jauna t`emu par tic`ibu, Dievu, kristie`su at`s`kir`ibu no pasaules u.tml. `saj`a viet`a b`utu offtops.

tais`it jaunu t`emu? diez vai ir j`ega jo `sie jaut`ajumi ar tevi jau ir izrun`ati turp un atpaka`l neskait`amas reizes. tu nesp`ej/nev`elies saredz`et to labo, kas ir Kristus sekot`ajiem, ar ko vi`ni ta`s`kiras, ko vi`ni - par sp`iti v`aj`ibai - kas vi`niem tom`er ir par bag`at`ibu, ko dot pasaulei.
ja tev tas viss ir tikai roz`a vienrad`zi ko kaut k`adi tirli`ni m`e`gina iesm`er`et gudriem cilv`ekiem, tad nav ko mums visiem te velti t`er`et laiku un ener`giju.

patiesi ir rakst`its - neielaisties bezgal`ig`as un bezj`edz`ig`as run`as. ja cilv`eks nev`elas pie`nemt Dieva doto v`esti, tad nav ko bez gala c`in`ities un p`ul`eties - tas cilv`eka sp`ekiem nav pan`akams.

atvainojos visiem par offtopu - neturpinasu piesarnot ar beztemu.
pich_
# Labojis pich_: 2010.08.16 14:40:57
Uldis

par Jēkaba katedrāli?

manuprāt- bija pareizi, ka atdeva. tad jau droši vien saprata, ka pirms daudziem gadiem luterāņi to atņēma katoļiem. tam pašam vajadzētu notikt arī ar Domu un citām atņemtajām baznīcām.

ja reiz reformācijas rezultātā luterāņi izlēma iet savu ceļu šķirti no katoļiem, tad drīzāk vajadzēja celt savas baznīcas un tās izdekorēt pēc saviem priekšstatiem, nevis atņemt katoļiem un sadedzināt viņu svētlietas.

kāpēc šāda atdošana netika paziņota pasaulei- par to vaina ir jāuzņemās abām pusēm. Vatikānam ir milzīga ietekme pasaulē, un, ja būtu bijusi vēlēšanās to paziņot visiem pasaules katoļiem- nevajadzētu būt problēmām.
kāpēc tā nebija- nezinu, blakus nestāvēju
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 15:00:42
pich_

Tavs viedoklis neiztur kritiku nekādos aspektos.
pich_
# Iesūtīts: 2010.08.16 15:06:13
Uldis

protams- tas ir mans subjektīvais viedoklis, bet vai vari pateikt- kāpēc? kāpēc vienu baznīcu atdeva, bet otru- nē?
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 15:20:42
pich_

Nekādā gadījumā nedrīsktēja atdot Jēkaba katedrāli RKB. TE ir ļoti daudzi aspekti, kas nepieciešams, lai izprastu visus notikumus. Bet galvenais ir tas, RKB to nebija un nav pelnījuši. Reformācijas nopelns ir tas, ka atgrieza tauta EVaņģēliju, bet RKB to grib nozagt ar visu Ŗakstos nepamatoto marioloģiju, svēto godināšanu, privātajām misēm utt. Nekas šajā ziņā nav mainījies. RKB caur sētas durvīm grib atjaunot pirmsreformācijas stāvokli.
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 15:29:11
pich_

Bez tam, ja tu domā, ka dievnai ir jāatgriež RKB tikai tāpēc vien, ka tie kādreiz ir piederējusi Romai, labākajā gadījumā ir naivs priekšstats. Kam tad lai mēs tagadatdodam Latviju? VAi varbūt atgriezt Latviju pagānismā? VAi pirmsreformācijas laikā bija tāda RKB? VAi RKB ir Latvijas pārmantotāja? Vai tu pat maz vari iedomāties, cik tavs pieņēmums ir absurds?

Tas, ka RKB misija Latvijā pēdējos 20 gadus ir bijusi veiksmīga, ir tikai tā iemesle dēļ, ka Vanags to pieļauj, ka konsistorijā ir tādi kā Jānis Ginters, kā arī vispārējās reliģiskās vienaldzības gaisotnes dēļ, kāda valda lielā sabiedrības daļā.
pich_
# Iesūtīts: 2010.08.16 15:39:41
Uldis

paldies par skaidrojumiem.

izskatās, ka plaisa starp katoļiem un luterāņiem ir daudz lielāka, kā no sākuma var šķist, turklāt visos līmeņos.
visticamāk- runas par abu baznīcu apvienošanos arī paliks tikai runas, jo praktiski to izdarīt ir neiespējami.

Kāpēc Vanagam ir tik siltas attiecības ar katoļiem?
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 16:41:04
pich_

izskatās, ka plaisa starp katoļiem un luterāņiem ir daudz lielāka, kā no sākuma var šķist - Plaisa starp patreizējo RKB un luteriski evaņēliskajiem (nav runa par LELB) ir tik pat liela, cik starp bauslību un Evaņģēliju. Pie tam, es nekādi nevaru saprast, kā var svinēt svētkus (Aglona), kuriem nav nekāds pamats, bet kas izdomāti Romas bīskapu galvās. Tie ir meli. Cik gan daudz cilvēkiem patīk klausīties un sekot meliem! VAi tas nav simptomātiski pie latviešiem? Politiķi mūs "čakarē", bet mēs aizvien ievēlam vienus un tos pašus čakarētājus. Kāpēc krievi spēj vienoties par vienu partiju, bet mēs nekādi nevaram?

Kāpēc Vanagam ir tik siltas attiecības ar katoļiem? - es varu tikai nojaust, bet atbildēt nevaru.
pich_
# Iesūtīts: 2010.08.16 16:49:48
Uldis
es varu tikai nojaust, bet atbildēt nevaru

vai atbildot tu riskē ar savu amatu? kādas vispār ir luterāņu mācītāju attiecības ar Vanagu? pēc vēstules par Stankeviča iesvētīšanu Domā- izskatās, ka ne visai spožas... varbūt ir pienācis laiks ko mainīt?
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 16:50:07
pich_

Kas attiecas uz Jēkaba katedrāli, tad tas bija viens politisks gājiens katolistiskajā vidē iedzimušā komunista Gorbunava izpildījumā. Tā sakot, kristīgi sadalīt dievnamus lielajā Rīgā. Jo RKB nebija savas rezidences,kur sēdēt RKB arhibīskapam.

Starp citu,ir viens interesants fakts. 90.-os Rīgā bija ieradies luterānis Sarnivāra no Somijas,lai nolasītu lekciju,šķiet, par reformāciju, luterismu un biblicismu. Precīzi tagad nepateikšu. Tad man jāieskatās pieraksots. Un šī lekcija notika Jēkaba katedrālē. Es saprotu, ka tā bija kļūda no RKB puses. Ap to laiku vairāki luterāņi bija konvertējušies katolicismā un, jūsmīgā ekumenisma iespaidoti, nedaudz maldījās.
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 16:54:21
pich_

vai atbildot tu riskē ar savu amatu? - tas jautājums ir ļoti pamatots. Bet es neesmu LELB mācītājs. Piederu KLBmācītāju pulkam.

Par šo vēstuli man nekas nav zināms. Kur to var redzēt?
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 16:57:19
incognito

Vispār jau Latvijas luterāņi varētu apvienoties ar katoļiem un to stulbo šķelšanos izbeigt. - teorētiski tas būtu iespējams. Reāli -Debesu valstībā.
pich_
# Labojis pich_: 2010.08.16 16:58:06
Uldis
Par šo vēstuli man nekas nav zināms. Kur to var redzēt?

neatceros, kur tā tika publicēta, bet google aizveda uz ebaznīcu... vismaz teksts ir tas pats: http://www.ebaznica.lv/epolemika/4_316_0.html

zemāk komentārā arī Vanaga atbilde uz šo vēstuli
pich_
# Labojis pich_: 2010.08.16 17:30:50
īsti nezinu, kā šāda vēstule kļuva publiska, bet te ir nelieli izvilkumi no mācītāja Aleksandra Bites vēstules Jānim vanagam.

par Jēkaba katedrāles vēsturi un Domu:
"... Jēkaba katedrāle, kas šobrīd ir Latvijas katoļu galvenais dievnams un ir izrādījusies lielajam pasākumam par mazu, līdz 1923. gada 10. jūnijam bija luterāņu dievnams. Jau pašā Reformācijas sākumā – 1522. gadā – tajā sāka kalpot viens no izcilajiem evaņģēliskajiem mācītājiem Silvestrs Tegetmeijers, un pavisam drīz Jēkaba katedrālē izveidojās arī pirmā evaņģēliskā latviešu draudze. Vēlāk, kad līdz ar Latvijas neatkarīgās republikas dibināšanos izveidojās LELB, Jēkaba katedrāle tika izvēlēta par latviešu luterāņu bīskapu katedrāli, kurā 1922. gada 16. jūlijā tika konsekrēts pirmais latviešu luterāņu bīskaps Kārlis Irbe. Taču pēc konkordāta noslēgšanas starp Latvijas valsti un Svēto Krēslu 1922. gadā – pēc katoļu baznīcas prasības – Latvijas valsts katoļu baznīcas rīcībā apņemas nodot vienu luterāņu un vienu pareizticīgo dienamu Iekšrīgā.

Rezultātā 1923. gada 10. jūnijā policija pēc dievkalpojuma ar varu atņēma katedrāles atslēgas Jēkaba baznīcas darbiniekiem un nodeva latviešu luterāņu katedrāli katoļiem! Tas viss tā notika, neraugoties uz to, ka luterāņu baznīca ir izmisīgi pretojās šādai notikumu gaitai (šī jautājuma sakarā tika sasaukts pat referendums, kurā vairāki simti tūkstošu Latvijas iedzīvotāju nobalsoja pret latviešu luterāņu katedrāles nodošanu katoļiem; šis notikums izsauca arī plašu starptautisko rezonansi). Kā kompensācija latviešu luterāņiem – uz vācu tautības luterāņu rēķina! – tiek piešķirtas tiesības uz 1/3 no Rīgas Doma (1/3 – vācu luterāņu bīskapa katedrāle, 1/3 – Garnizona draudzei), rezultātā izceļas ilgstošas nesaskaņas ap Rīgas Domu gan latviešu luterāņu iekšienē, gan attiecībās ar vācu luterāņiem, kas beidzas ar LELB bīskapa Kārļa Irbes atkāpšanos. Tik sāpīgs bija šis notikums! Tiem, kas to zina un atceras, tas sāp vēl šodien. Un mēs ceram, ka Tev, arhibīskap, arī sāp tas, kas sāp mums, Tev uzticētās baznīcas ļaudīm.

Protams, te kāds varētu jautāt: “Bet vai katoļiem nesāpēja, kad viņiem 16. gs. atņēma viņu dievnamus?” Taču šāds jautājums liecinātu par lielu tā laika notikumu neizpratni. Reformācija bija tik grandiozs notikums, ka tās rezultātā daudzas draudzes pilnā skaitā pievienojās par jaunu godā celtajai apustuliskajai Evaņģēlija mācībai, kas pirms tam tālaika baznīcā bija aptumšota. Arī rīdzinieki savā absolūtajā vairumā ar sajūsmu pieņēma atjaunoto evaņģēliju un draudzes līdz ar visiem to dievnamiem kļuva par šķīstā Evaņģēlija sludināšanas vietām. Jāatceras, ka pēc tālaika likumiem dievnami pamatā piederēja draudžu patroniem vai draudzēm, nevis kādai abstraktai Romas katoļu baznīcai. Tāpat būtu jāatceras, ka nedz Luters, nedz – kā mūsu apskatāmajā gadījumā – rīdzinieki nedibināja jaunu baznīcu (kā to bez pamata apgalvo mūsu oponenti), bet uzskatīja sevi par piederīgiem katoliskajai baznīcai un gribēja vienīgi saglabāt sev tiesības turēties pie patiesās Evaņģēlija mācības. Tieši Romas baznīca bija tā, kas šīs evaņģēliskās draudzes ekskomunicēja, t.i., izslēdza no baznīcas, bet draudzēm līdzi “tika izslēgti” arī to dievnami. Tāpēc apgalvojums, ka visi luterāņu dievnami, kas uzcelti pirms reformācijas, patiesībā pieder Romas katoļiem un tie arī būtu jāatgriež Romas jurisdikcijā, ir nepatiess."

Bite norāda, kāpēc ir nesaskaņas starp RKB un protestantiem:
"Tagad ir pienācis laiks īsumā apskatīt luterāņu un Romas katoļu atšķirīgo izpratni par ekumenismu jeb baznīcu sadraudzību. Romas katoļu baznīcas oficiālais un kanoniskais uzskats par baznīcu ir tāds, ka tikai Romas katoļu baznīca ir baznīca pilnā mērā, vēl par baznīcu jeb “atšķirtajiem brāļiem” tiek saukta Austrumu Ortodoksā baznīca. Visi t.s. protestanti – un tajā skaitā arī luterāņi – oficiāli tiek saukti vienīgi par ekleziālām jeb baznīcveidīgām kopienām. No tā izriet arī Romas ekumenisma jeb starpkonfesionālās sadraudzības veids –

Romasprāt, baznīcas vienība ir iespējama – vienīgi visiem citiem atgriežoties Romas “baznīcas klēpī”. Tas, ko es rakstu, nav nekāds noslēpums, bet Romas baznīcas oficiālā un publiskā nostāja, kura, no luterāņu perspektīvas skatoties, ārkārtīgi apgrūtina baznīcas vienības centienus."

Luterāņu mācītāju attieksme pret Stankeviču arī ir diezgan negatīva:
"No RKB arhibīskapa electus sacītā var saprast, ka par universālo baznīcu viņš sauc vienīgi Romas katoļu baznīcu, nevis visu kristīgo konfesiju kopumu, jo tādā gadījumā armēņu apustuliskās baznīcas rits vai evaņģēliski luteriskās baznīcas rits, baptistu vai pareizticīgo rits universālajā baznīcā nebūtu kāda nākotnes perspektīva, bet klātesoša vēsturiska realitāte daudzu gadsimtu garumā. Viņš pavisam skaidri pasaka: Kristus ir nodibinājis vienu universālu baznīcu – Romas katoļu baznīcu; visas pārējās konfesijas tai nepieder, kamēr tās nav nonākušas zem Romas pāvesta noteikšanas un jurisdikcijas.

Ieklausīsimies katoļu metropolīta sacītajā arī no kādas citas puses. Būtībā viņš ar savu interviju pasaka to, ka katoļi luterāņu katedrālē iet tāpēc, ka tā pēc patiesības piederot viņiem, bet luterāņus savā katedrālē laidīs tikai tad, kad tie būs atgriezušies Romas baznīcas klēpī, ne agrāk.

Ņemot vērā šos aspektus, savā Rīgas prāvesta iecirkņa rezolūcijā mēs rakstām: “Labticīga luterisko garīdznieku un laju uzticēšanās līdztiesīgu un godīgu attiecību iespējamībai ar šo notikumu ir nopietni iedragāta.” Ir grūti iedomāties, ka līdztiesīgas un godīgas attiecības ar RKB pie šādiem noteikumiem būtu vienkārši realizējamas, tāpēc nevajadzētu, mīļo arhibīskap, mūs uzskatīt par kādiem “iedomu slimniekiem”."

šis teksts liecina par nesaskaņām LELB iekšienē:
"Un vēl kāds būtisks aspekts, kas pieminēts mūsu protestā, ko Tu, arhibīskap, nevari noliegt, ir nelāga šķelšanās mūsu baznīcas iekšienē šī notikuma sakarā (īpaši starp “augšu” un “apakšu”). Traukam, kurā izveidojušās daudzas plaisas, kādreiz liktenīgs ir mazs piesitiens vai pat pieskāriens, – ar to ir jārēķinās mums visiem. Ir labi būt laipnam un draudzīgam pret kaimiņiem, bet daudz svarīgāk – prast sadzīvot ar paša mājas ļaudīm."

varbūt kāds no LELB vadības varētu šo nokomentēt? cik sapratu, tad LELB mājas lapā nekas no tā netika publicēts. bet cilvēkiem tomēr vajadzētu zināt- viņi, galu galā, arī naudu ziedo un uzticas
Uldis
# Iesūtīts: 2010.08.16 17:38:07
pich_

Izlasījis Aleksandra vēsturisko atkāpi, izrādās, par Jēkaba katedrāli esmu kļūdījies apmēram par nepilniem 70 gadiem. Izrādās, tā ir iztirgota jau 1923. gadā. Bet kādā veidā?!
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 18 , pavisam kopa bijuši: 34387