atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Sv. Meinarda pīšļi
Jānis Ginters
Iesūtīts: 2010.08.03 16:53:34
Tuvojās Sv.Meinarda diena. Kādai būtu jābūt mūsu attieksmei pret Sv.Meinarda pīšļiem, kuri atrodās Doma katedrālē?

Blakus tehniskiem jautājumiem, šo pīšļu atrašanās vieta ir viens no iemesliem ar gaidāmājai arhibīskapa Zbigņeva konsekrācijas vietais izvēlei.

Somijā Turku katedrālē gadsimtus glabātie Somijas apustuļa Sv.Henrika pīšļi 90to gadu beigās tika atdoti Helsinku Sv.Henrika katoļu katedrālei, kamēr luterāņi iepriekšējos gadu desmitus tos glabāja baznīcas muzejā. Savukārt pavisam nelielajai Somijas katoļu kopienai tie kļuvuši par godināšanas un svētceļojumu vietu.

1)Vai mums vajadzētu novertēt Sv.Meinara pīšļu atrašanos Doma katedrālē? Ja jā, tad kas mūsu pieejā būtu jārevidē?
2)Ja luterāņiem tie neizsaka neko, tad varbūt labāk sekot Somijas piemēram?

Skat senāku diskusiju par svēto pīšļiem.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
Aivars
# Iesūtīts: 2010.08.05 16:33:29
Paulus
Kāpēc nepareizais? Vienu otru šādu visnotaļ evaņģēlisku katoli ir nācies sastapt, un prieks par to.
rainars
# Iesūtīts: 2010.08.05 16:38:45
Aivars vai neesi aizdomājies ka tie nostāsti par ne-evangēliskiem katoļiem ir mīts un arī patiesība no aizvēsturiskiem reformācijas laikiem .
Arī to lai šī lieta būtu par rejamo luterāņu mācītājiem mūsdienās.
Piedodiet ja ko neesmu pareizi sapratis.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.08.05 16:42:54
rainars
Piedodu. Ir nācies sastapt arī Paulus aprakstītos amuletu pielūdzējus utt.
rainars
# Iesūtīts: 2010.08.05 16:56:54
Nu ir ta ir .Teikšu tā:manā Bībelē ir rakstīt ka stprajiem jālūdz par tiem vājākiem. Tad saprotu ja esi stiprāks ticībā par to kas pielūdz amuletus vienkārši vajag lūgt nevis kladzināt ka tie tur nepareizi un mēs te nu tie pareizie. Zini šī luterāņu mācītāju riešana par pareizību sāk piegriezies. katoļiem pārmet par Pāvesta paaugstināšanos un nemanot paši tajā ieslīguši pa vienam un visi kopā. ja neesi pie tiem pieskaitāms man būtu prieks un es zinu ka tādi ir sastopami.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.08.05 17:14:58
rainars
Klau, šī vispār ir tēma par Meinardu .

tāpat - http://de.wikisource.org/wiki/ADB:Meinhard_%28Heiliger%29
vilks
# Iesūtīts: 2010.08.05 17:31:35
Aivars
Ir nācies sastapt arī Paulus aprakstītos amuletu pielūdzējus utt.
Ir gan gadījies sastapt arī luterāņus, kuri joprojām dzīvo ar pārliecību, ka Romas katoļu baznīcā kopš 16. gs. nekas nav mainījies.

Par tēmu - man jau liekas, lai pīšļi paliek, kur ir.
vai luterāņiem vajadzētu to atrašanās vietu novērtēt vairāk - varbūt, nezinu. Nu ne pašu pīšļu dēļ, bet lai aktualizētu izpratni par to, kas Meinards bija, ko viņš ir devis Latvijas kristietībai un tā (pieminiet tos, kas jums Dieva vārdu runājuši). Bet tur nevajadzētu, manuprāt, nekādas deklarācijas u.c., vienkārši dažiem entuziastiem vajadzētu sākt rīkot kādus piemiņas pasākumus, tad jau arī cilvēki piedalītos un sāktu vairāk interesēties.
Aivars
# Iesūtīts: 2010.08.05 17:42:02
vilks
Nu vispār jau bija Meinarda dienas. Bet kaut kā nonīka.
Neesmu gan nekad ar gidu staigājis pa Domu. Cik daudz tur izstāsta par Meinardu? Liesajos gados jau dokumentālo filmu neviens neuztaisīs, bet varbūt kādu stendu var iztaisīt. Cik atceros, kaut kāda grāmatiņa laikam reiz tika izlaista.
vilks
# Iesūtīts: 2010.08.05 17:53:33
Aivars
nedomāju, ka stendiem/grāmatiņām/bukletiem ir liela nozīme, vairāk būtu vajadzīgi pasākumi, kas cilvēkiem dod kaut kādu piedzīvojumu
dāvis [134.2.165.6]
# Iesūtīts: 2010.08.05 18:00:06
mans skromnijs viedoklis - vajadzētu bez iepriekšpieņemta, idealizēta tā laika misionēšanas vērtējuma papētīt šī vīra devumu (cik nu avoti par to sniedz liecības).viņa pīšļu likšanai mierā būtu jābūt enīvej. Daudz nozīmīgāk tieši priekš latviešu kristietības būtu "brāļu draudžu" nozīmīguma akcentēšana, jo tieši šajā laikā reāli `latvieši` varēja redzēt, ka kristietība nav tikai viņu kungu - vāciešu religija, bet domāta arī vienkāršam bauram.
rainars
# Iesūtīts: 2010.08.05 18:46:12
dāvis [134.2.165.6] āmen saku savu
Paulus
# Iesūtīts: 2010.08.06 09:35:57
Vienlaikus aicinu arī brāļus protestantus neizliet līdz ar ūdeni no vannītes arī pašu bērnu. Proti, paniskās bailēs no it kā elku kalpības saistībā ar svētajiem, ikonām utt, lai nesanāk pilnībā atteikties no šīs skaistās un svētīgās Baznīcas tradīcijas, jo pilnībā noraidot to, tiek noraidīta arī kāda daļa Baznīcas vēstures, identitātes.
Man mājās arī ir ikonas tādā nelielā `lūgšanu stūrītī`. Tomēr ne jau pašus šos koka dēlīšus es pielūdzu, bet gan Dievu! Skatieties dziļāk, būtībā, nevis virspusīgi, pavirši. Tas tā, šī rīta pārdomas par šo jautājumu. Svētīgu dienu!
rainars
# Iesūtīts: 2010.08.06 10:07:14
Skatīties būtībā. TAS labs man ar patīk runāt par būtisko un būtību -esību. Es esmu nozīmē būt, tas ir tas kas ir.
indriķis (labs)
# Labojis indriķis (labs): 2010.08.06 10:11:10
Paulus, taču man svētie ir ticības dzīves piemērs, no kuru dzīves aprakstiem smeļos stiprinājumu un iedrošinājumu turpināt ticības ceļu Jēzus Kristus žēlastībā.
Šai jautājumā tu esi labs luterānis. Tieši par šādu attieksmi pret svētajiem māca luteriskās ticības apliecības.

Proti, paniskās bailēs no it kā elku kalpības saistībā ar svētajiem, ikonām utt, lai nesanāk pilnībā atteikties no šīs skaistās un svētīgās Baznīcas tradīcijas, jo pilnībā noraidot to, tiek noraidīta arī kāda daļa Baznīcas vēstures, identitātes.
Man mājās arī ir ikonas tādā nelielā `lūgšanu stūrītī`. Tomēr ne jau pašus šos koka dēlīšus es pielūdzu, bet gan Dievu!

Uzmanības vērts labs pamudinājums!

dāvis Daudz nozīmīgāk tieši priekš latviešu kristietības būtu "brāļu draudžu" nozīmīguma akcentēšana, jo tieši šajā laikā reāli `latvieši` varēja redzēt, ka kristietība nav tikai viņu kungu - vāciešu religija, bet domāta arī vienkāršam bauram.

Nezinu, nezinu, manā pusē - Kurzemē šī kustība nebija attīstīta,
bet ļaudis tāpat gāja baznīcā un īpaši nesatraucās par šo mazliet marksistisko kungu-vāciešu/bauru iedalījumu.
Jānis Ginters
# Labojis Jānis Ginters: 2010.08.06 15:47:04
Aitiņa mums katoļiem pie Svēto kapuvietām notiek brīnumi un dziedināšanas.
indriķis (labs) ja svētais nedara brīnumus, un nepastāv skaista leģenda
Tas būtu labs jautājums, vai katoļu Baznīca ir dokumentējusi brīnumus Sv.Meinarda sakarā.
indriķis (labs) reālajā tautas dievbijībā tas parasti noticis uz mūsu Kunga Jēzus Kristus pielūgsmes rēķina
Iespējams, ka kādreiz tas tā noticis un, kā var lasīt, tas ir bijis ļoti aktuāli reformācijas laikā. Man gan neko tādu nav nācies novērot svētceļojumu un svētvietu apmeklējumu sakarā. Parasti šādās vietās cilvēki izsūdz grēkus, garīgi atjaunojās. Tādēļ arī mans diskusijas jautājums ir par to, vai šo svētā atdusas vietu mēs atbilstoši novērtējam un izmantojam?

Somijā Luterāņi sava apustuļa pīšļiem bija atraduši vietu muzejā, tos izņemot no katedrāles. Domāju, labāk būtu bijis, ja būtu svētvieta Turku katedrālē. Bet ja tur ne, tad kur ir labāk un cienīgāk? Luterāņu muzejā vai katoļu katedrālē?
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2010.08.06 16:41:51
Jānis Ginters
Somijā Luterāņi sava apustuļa pīšļiem bija atraduši vietu muzejā, tos izņemot no katedrāles. Domāju, labāk būtu bijis, ja būtu svētvieta Turku katedrālē. Bet ja tur ne, tad kur ir labāk un cienīgāk? Luterāņu muzejā vai katoļu katedrālē?

Pīšļiem jābūt kur tiem pienākas būt - apbedītiem. Kapos vai katedrālē, tas ir pakārtoti, pie kam lai mainītu apbedījuma vietu, arī ir jābūt nopietnam pamatojumam.
Miroņu izvietošana muzejos, manuprāt, kaut kur līdzinās kapu apgānīšanai.
indriķis (labs)
# Labojis indriķis (labs): 2010.08.07 19:09:51
Jāni Ginter , Romas katoļu reālajā tautas dievbijībā Meksikā, Itālijā, Spānijā, Latīņamerikā tas notiek joprojām...

Vai šo svētā atdusas vietu mēs atbilstoši novērtējam un izmantojam? Novērtējam atbilstoši, proti, katoļiem neatdosim , izmantojam kā jau luterāņi, Latvijas, ne Somijas, muzejā neliekam .
.domāju tā: [81.198.235.112]
# Iesūtīts: 2010.08.07 22:44:50
Ja katoļiem tās ir tik nozīmīgas lietas, kāpēc tad - draudzības un ticības vārdā - tās neatdot atpakaļ viņiem? Katoļu baznīcā tās tiks arī pēc katoļu tradīcijas cienītas un godātas. To mūsu bīskapu kol;ēģija varētu droši pieņemt.
Jānis Ginters
# Labojis Jānis Ginters: 2010.08.07 23:59:42
.domāju tā: [81.198.235.112] kāpēc tad - draudzības un ticības vārdā - tās neatdot atpakaļ
Ja katoļiem nozīmīgas, bet luterāņiem tiešām ir nenozīmīgas, tad varbūt varētu piekrist. Nevarētu piekrist vārdiņam "atpakaļ", jo Meinards attiecās tik pat labi kā uz katoļiem tā uz luterāņiem. Nepiekrītu arī to viedoklim, kuri Meinarda apbedījuma atrašanos domā uzskata par pa visam nenozīmīgu.

Mārtiņš Kapos vai katedrālē, tas ir pakārtoti,
Mārtiņ, Baznīca no katakombu laikiem dievkalpojumus svinēja pie savu svēto apbedījumiem. Diez vai šodien to mēs varam vienkārši uzskatīt par pakārtotu lietu.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2010.08.08 00:56:21
Jānis Ginters
Baznīca no katakombu laikiem dievkalpojumus svinēja pie savu svēto apbedījumiem. Diez vai šodien to mēs varam vienkārši uzskatīt par pakārtotu lietu.

Tomēr pie apbedījuma nevis muzejā. Primāri - mirušais tiek guldīts kapā un tur paliek (nevis izlikts muzeja vitrīnā), sekundāri - kur šī vieta atrodas (zemē guldīts, katedrāles pagrabā sarkofāgā vai citur).
Aivars
# Iesūtīts: 2010.08.08 05:42:13
Jānis Ginters
Ja jau tā ņem.. kristieši arī savus mirušos guldīja dievnamos vai to dārzā. Savs simbolisms tajā, protams, ir. Bet vai tas ir kaut kas obligāti nepieciešams?
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
Tēma ir slēgta, jūs nevarat iesūtīt komentārus

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 91 , pavisam kopa bijuši: 3995