atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par dažādiem jautājumiem pasaules gudrība
Ingars
Iesūtīts: 2008.04.12 08:12:47
Psalmi 49. nodaļa

1 Dzīves mīklas

Dziedātāju vadonim. No korahītu dziesmām.
2 Uzklausiet to, visas tautas, lieciet vērā visi, kas apdzīvojat pasauli,
3 jūs, cilvēku bērni, visnotaļ bagāti un nabagi, visi līdzi!
4 Manas mutes runa lai ir gudrība, un manas sirds pārdomas lai ir dziļa patiesība.
5 Es savu ausi pievērsīšu gudras līdzības vārdam un savu mīklu izteikšu ar cītaras skaņām.
6 Kāpēc gan man ļaunā dienā bīties, kad ap mani plosās manu vajātāju negantība?
7 Viņi paļaujas uz savu padomu un lepojas ar savu lielo bagātību.
8 Taču neviens ar naudu nevar savu brāli izpirkt, nedz Dievam dot par viņu atpirkšanas maksu no nāves -
9 visai augsta būtu viņu dvēseles cena, tā ka viņam no tā jāatsakās uz mūžiem,-
10 lai tas dzīvotu mūžīgi un kapu neredzētu.
11 Jo redzi, gudri vīri mirst, bezprātis un nepraša - visi vienādi iet bojā un savu mantu atstāj citiem.
12 Kapi ir viņu nami uz mūžiem un viņu mājokļi uz audžu audzēm, kaut arī viņi savā vārdā nosauca veselas valstis.
13 Tomēr cilvēks nepastāv savā godībā, viņš ir līdzīgs kustonim, kam dara galu.
14 Tā klājas tiem, kas pārmērīgi paļaujas uz sevi, tā beidzas to ceļš, kas par daudz lepni uz savām runām. (Sela.)
15 Nāve tos gana kā avis, taisnā ceļā tie nonāk tās valstī. Pienāk rīts, un viņu augums sairst. Pazeme kļūst viņiem par mājokli, bet taisnie valdīs pār viņiem, rītam austot.
16 Taču manu dvēseli atpestīs Dievs, no pazemes varas Viņš mani ņems pie Sevis.
17 Tāpēc nebēdā, ja kāds kļūst bagāts, ja vairojas viņa nama spožums,
18 jo mirdams viņš neko nespēj līdzi paņemt un viņa godība neiet viņam līdzi.
19 Jebšu viņš arī savā dzīves laikā daudzinātu sevi par laimīgu un ļaudis slavētu viņa gara rosmi, ka tā viņam sagādājusi labas dienas,
20 tomēr arī viņš noiet pie tēviem, kas gaismu vairs neredz nemūžam.
21 Cilvēks, kas dzīvo godībā un tomēr bez dziļāka ieskata lietu būtībā, ir līdzīgs kustonim, kuru vienkārši nokauj.
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>
AutorsZiņas teksts
Mulders
# Iesūtīts: 2008.04.14 15:49:40
Mārtiņš... ko nu... ikviens materiālists empīriski to vien tik dara kā mājā velk kvadrātsaknes no negatīviem skaitļiem... VIņiem tur 1) Negatīvi skaitļi ir steriem 2) Otrā čupā ir izvilktās saknes
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 15:51:04
...divas taisnes tur bezgalībā krustojas vai nekrustojas.... Manuprāt tādas aksiomas nemaz nav. ... . Te mēs nonākam pie Gedela teorēmas, kas uzskata pat vairāk - pierāda, ka katrā sistēmā pastāv arī nenoteiktība, t.i. eksistē apgalvojumi, kam nav pierādāms ne viņa paša, ne pretējā apgalvojuma patiesums. Hmm... bet, vai katru tādu apgalvojumu (vai tā noliegumu) var pieņemt par jaunu aksiomu?
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 15:54:13
Mulders Tad kā ir zināms, ka tas ir patiess? Tak prakse (eksperiments, novērojums) ar ir patiesuma kritērijs. Lai pārbaudītu aksiomu, ka kanalizācijas šahtai atkal kāds ir nospēris vāku,- es taču varu arī iekrist šahtā! Ko tik neizdarīsi zinātnes labā... .
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:02:33
Mulders Čukča pisaķeļ, čukča ņe čitateļ! Arī Tu pārlasi vēlreiz - aksioma ir patiess (!) apgalvojums... un tālāk pēc teksta. Ja kaut ko nepierāda, tad tas nenozīmē to, ka tas varbūt jebkas, kas tik ienāk prātā!
KarotesNav
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:03:46
*Duksis
Ir ģeometrijas postulāts, tas pats, kuram ir 3 varianti, un kas noved pie atšķirīgām ģeometrijām:
1) dota taisne un punkts ārpus taisnes. Caur šo punktu var novilkt vienu un tikai vienu taisni, kas ir paralēla dotajai taisnei.
2) dota taisne un punkts ārpus taisnes. Caur šo punktu var novilkt bezgalīgi dzudz taišņu, kas ir paralēlas dotajai taisnei.
3) dota taisne un punkts ārpus taisnes. Caur šo punktu nevar novilkt nevienu taisni, kas ir paralēla dotajai taisnei
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:04:57
KarotesNav Nu un?
KarotesNav
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:05:41
*Duksis
Un neviens no tiem empīriski nav pārbaudāms.
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:09:13
KarotesNav Neredzu iemeslu iet kārties... . ... . Vēl varētu ieviest katrā šajā postulātā plaknes jēdzienu papildus punkta un taisnes jēdzieniem. Viens polšs būtu mazāk vajadzīgs, lai tiktu pie skaidrības.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:13:54
Duksis, tu pats esi čukča! Raksti apaļus kvadrātus un nemaz nežagojies, es bij labākās domās par tavām spējām... tak izrādās, ka patiesi ateisms cilvēku "otupevajet"

Aksioma ir patiess (!) apgalvojums, kura patiesumu nepierāda.
Tad no kurienes ir zināms šī apgalvojuma patiesums? Jeb tā teikt - KURŠ TO TEICA?


Piemērām, īsākais ceļš starp diviem punktiem ir taisne. Apgalvojums ir patiess. Mēs tā patiesumu varam pārbaudīt praksē . Bet teorētiski ģeometrijā šis apgalvojums netiek pierādīts . Nav nevienas teorēmas, kas to pierādītu.


1) Pastāsti man lūdz kā var par šo apgalvojumu pārliecīnātie spraksē? Nevis ka tu man demonstrē konkrētus divus punktus un nogriezni starp tiem, bet vispārīgo gadījumu! Par VISIEM punktiem VISĀ visumā VISĀS vietās? Vai tas tiešām izpildās... arī uz melno caurumu horizontu robežām, arī saules iekšienē, arī ledusskapī, kad tur nodziest gaisma?
2) Jā teorētiski nepierāda... jo nevar pierādīt, jo tā ir axioma!

Ar to Axioma no Teorēmas atšķiras, ka Axiomu PASLUDINA par patiesu BEZ JEBKĀDAS (empīriskas, vai teorētiskas) pierādīšanas vai pārbaudes, bet Teorēmu PIERĀDA (empīriski, vai teorētiski) no axiomām!
Pietam "PIERĀDĪT" fizikā un "PIERĀDĪT" matemātikā ir pilnīgi atšķirīgi procesi. Kā arī PIERĀDĪT vēsturē būs vēl pavisam kas cits!
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:15:16
>sqr(-1)=i Imaginaara vieniiba. es to lietoju, kad jaareekjina kautkas ar komplexiem skaitljiem.

A Tu man parādi to dabā. Atliec uz lineāla 4i centimetrus garu nogriezni. Nosver 0.5i kg ābolus. Neparādīsi, neticēšu.
Skolā man mācīja, augstskolā tāpat, bet es viņiem neticu, viņi man smadzenes tikai čakarēja.
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:23:55
Mulders Par taisni. Ja ģeometrijas uzbūves pamatā ir attālums starp diviem telpas punktiem, tad taisne ir līnija, ceļš, kas ir vienāds ar attālumu starp šiem punktiem. Lūdzu - aksioma, kas vienlaicīgi kalpo arī par taisnes definīciju. ... . Pārbaudīt praksē aksiomātisku patiesību, ka taisne ir visīsākais ceļš starp diviem puntiem, liekas, nav īpaši sarežģīti. ... . Protams, brīvā un demokrātiskā valstī katrs ir tiesīgs uzskatīt arī savādāk.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:25:51
Pārbaudīt praksē aksiomātisku patiesību, ka taisne ir visīsākais ceļš starp diviem puntiem, liekas, nav īpaši sarežģīti. ...

Tik neviens to nav pārbaudījis visos divu punktu gadījumos visos šī Visuma nostūros!

Redzi un axioma ir patiesa, jo tā tiek DEFINĒTA par tādu!

Prosto mēs DEFINĒJAM ka stapr diviem punktiem vistuvākais attālums ir taisne! Tas nav jāpierāda, tā ir definīcija - axioma! Tā ir patiesa, jo tā šīs definīcijas autors ir pateicis!

Piemēram lobočevska vai rīmaņa ģeometrijā šitais nav patiess!

Ja pati telpa ir liekta, tad bilde mainās!
*Duksis
# Labojis *Duksis: 2008.04.14 16:27:06
Mārtiņš Bļaurē te: "neparādīsi, neticēšu!" 4 cm vai 0.5 kg ābolu dēļ! Tad jau laikam Dievs ir vēl lielāks sīkums, pat pavisam kas nenozīmīgs, ja šī bļaurēšana "neparādīsi, neticēšu!" izpaliek un jebkurš kritisks šī apgalvojuma izsvērums no Mārtiņa puses izpaliek.
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:28:01
Mulders Labi. Beidz te atkal spēlēt "uzpirksteņus!"
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:29:41
Mulders Eiklīda ģeometrija ir Lobačevska-Rīmaņa ģeometrijas atsevišķs gadījums.
KarotesNav
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:33:27
*Duksis
Eiklīda ģeometrija ir Lobačevska-Rīmaņa ģeometrijas atsevišķs gadījums.

Zini - labāk būs, ja nerunāsi par ģeometriju.
Mārtiņš
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:34:46
*Duksis
>Mārtiņš Bļaurē te: "neparādīsi, neticēšu!" 4 cm vai 0.5 kg ābolu dēļ! Tad jau laikam Dievs ir vēl lielāks sīkums, pat pavisam kas nenozīmīgs, ja šī bļaurēšana "neparādīsi, neticēšu!" izpaliek un jebkurš kristisks šī apgalvojuma izsvērums no Mārtiņa puses izpaliek.

Tā bija līdzība. Ne viss, kas pastāv, ir burtiski redzams un taustāms.

Ielidoji ģeometrijas pamatos, un tagad te trakot sāc. Nav vērts
*Duksis
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:38:16
Mārtiņš ***** tur "ielidoju." Varu noskaitīt visus piecus (5) postulātus, ko pagāns Eiklīds liek [savas] ģeometrijas pamatos.
Mulders
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:39:12
Duksis, un tavuprāt, kadmēļ viņa postulāti ir patiesi? No kā izriet šo axiomu patiesums?
Mulders
# Iesūtīts: 2008.04.14 16:40:29
KN, nu lūk... un dažkārt apmēram tāpat neticīgie par teoloģiju runā, kā Duksis par ģeometriju, un paši domā, ka visu ir sapratuši un brīnās, ka apkārtējie ar pirxtu pie deniņiem rāda!
<< . 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 26 , pavisam kopa bijuši: 35026