atpakaļ uz mājaslapu
E-pasts:  Parole: atcerēties mani reģistrētiesaizmirsu parolimeklēt
Diskusijas Par Baznīcu Mūsdienu luterānisms
p.l.dassy g-pilsētā
Iesūtīts: 2012.01.04 18:58:46
Kā jūs raksturotu mūsdienu luterānismu Latvijā?

Vai mūsdienu luterānisms ir konservatīvs vai liberāls? Kā raksturotu liberālu un konservatīvu luterānismu?

Vai LELB ir konservatīva vai liberāla savā teoloģijā? Pēc kā to noteikt?
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 12 . 13 . >>
AutorsZiņas teksts
Aivars
# Labojis Aivars: 2012.01.04 19:47:30
p.l.dassy g-pilsētā
Manuprāt, LELB (un ne tikai LELB) ir teoloģiski ļoti dažāda. (pirms gadiem tā nedomāju)
Cita lieta, ka Luterisms Latvijā drusku cieš gan no `tautas baznīcas`, `progresīvākas, pieņemamākas ticības`, un vienlaikus `konservatīvisma` un `ekumēnisma` leibliem. Tādēļ runājot par `luterismu` kā tādu, ir jāizšķir noteikti vairāki slāņi, sākot ar tiem, kas sevi uzskata par luterāņiem un reizumis ieklīst arī dievnamā un beidzot ar konferenču teoloģisku paziņojumu, vai tā vai cita teologa paustajiem ieskatiem tajā vai citā jautājumā
Uldis
# Iesūtīts: 2012.01.04 20:34:31
p.l.dassy g-pilsētāp.l.dassy g-pilsētā

Tu esi salikusi šeit veselu rindu dažādu terminu, kuros, man šķiet, tu tomēr putrojies. Domāju, ka Aivars ir tuvāk patiesībai - dažāds.

Kas attiecas uz mani, man nav pieņemams nedz konservatīvs luterisms, nedz liberāls (šis jēdziens ir ārkārtīgi plašs). Lai raksturotu un vērtētu luterismu, es lietotu citu jēdzienu - konfesionāls, proti, ticību apliecinošs. Manuprāt tas ir daudz svarīgāk. Šāda ticība manuprāt ir dzīva.

Bet interesantu tēmu tu esi aizskārusi. Tomēr maz būs tādu, kam tā patiks. Atceros kādu teologu, kas viesojās mūsu zemē ar lekcijām. viņš izteica tādu tēzi: ja jūs turēsieties pie Vienprātības grāmatas jūs nebūsiet daudzi.
Juris Saivars
# Iesūtīts: 2012.01.04 21:13:35
Ja tiek pieņemts, ka LELB ir образ собирательный, kurā jāsabāž iekšā viss, ko vien kāds, kas kaut kādā veidā LELB piederīgs, ir kaut kur pateicis … tad, protams, iznāks pamatīgs rasols.
Bet tas būtu tas pats, kas vērtēt LELBaL pēc tā, ko man ir gadījies kaut kur publiski paziņot – un tad tā izskatītos pēc stipri vien reakcionāras bodītes …
Vai – ja LELB vērtēs pēc izteikumiem, ko šai pašā forumā ir publicējis mans kādreizējais nāburgs Ēvalds Bērziņš …
Protams, tas cik liela uzskatu diversitāte tiek pieļauta kādā baznīcā, kaut ko saka par šo baznīcu – bet tas ir tikai viens rādītājs no daudziem.


Lietderīgāk būtu pieņemt, ka LELB ir struktūra, kurai ir piemīt kādi mehānismi kopīgu viedokļu noformulēšanai dažādos jautājumos, un šos viedokļus tad publisko personas un institūcijas, kurām piemīt tiesības runāt visas LELB vārdā – Bīskapu kolēģija, bīskapi, arhibīskaps, sinodes, konferences … arī tiem ir piemīt struktūra – kuram pieder galīgais vārds, ja izrādās, ka ir vairāki, savstarpēji pretrunīgi paziņojumi.
Tāpat par LELB liecina tās piederība kādām starpbaznīcu organizācijām un starpbaznīcu dokumenti, kurus tā ir parakstījusi, vai arī atteikusies to darīt …
Aivars
# Iesūtīts: 2012.01.04 21:39:47
Juris Saivars
Vai, tavuprāt, Baznīcas virzību de facto nosaka parakstīti starpbaznīcu dokumenti?
p.l.dassy g-pilsētā
# Labojis p.l.dassy g-pilsētā: 2012.01.04 22:26:57
par šo tēmu man ir darbs skolā... pati neizdomāju! bet tā kā man pašai interesē luterānisms, tad šis bija vienīgais darbs par luterāņiem... darbs nav par mūsdienām, bet ienāca prātā, kas notiek mūsdienās? jā, luterāņi ir vairāki, ja tā to var teikt... tad kā luterāņus varētu klasificēt?

varētu precizēt:
luterāņu teoloģija!
un ja mēs skatāmies uz tiem, kas šo teoloģiju veido. Nominālticīgie iet uz baznīcu un neveidos teoloģiju tie ir vairāk vārda klausītāji, nevis sargātāji!
p.l.dassy g-pilsētā
# Iesūtīts: 2012.01.04 22:30:52
Aivars
vai Tu vari raksturot, kas ir `konservatīvisma` un `ekumēnisma` leibli?
Raimonds
# Iesūtīts: 2012.01.04 22:38:46
Šo jautājumu gribu pagriezt nedaudz citādi. Vēl vecajā gadā sanāca interesanta saruna ar vienu kriminālpolicijas izmeklētāju. Sen nebiju to dzirdējis, kā kāds tieši tā būtu pateicis vārdu "mēs". Viņa arī, runājot par vienkāršu ceļu policistu no provinces, sacīja ar lielu pārliecību un ne bez lepnuma "mēs", "mūsējie". Bet vai šodien Latvijas luterāņi varētu sacīt arī ar lepnumu un mirdzumu acīs "mēs"? Vai ko tas mācītājs vai Baznīcas vadītājs darbojas, kalpo, varētu vienoti ar lepnumu sacīt "mēs"? Vai luterāņi priecīgi un lepni par piederību savai luterāņu Baznīcai? Un kas būtu vajadzīgs, lai tas notiktu?
p.l.dassy g-pilsētā
# Iesūtīts: 2012.01.04 22:41:26
Uldis
Jā, tēma ir plaša!
Jā, jautājums varētu būt arī: pie kā turas luterāņi?

es vēl varu pārjautāt, vai pareizi esmu norakstījusi tēmu... iespējams ar konservatīvo tiek saprasts konfesionālais, bet arī... vai tas būs tādā izpratnē kā mēs to saprotam?
p.l.dassy g-pilsētā
# Labojis p.l.dassy g-pilsētā: 2012.01.04 22:46:21
patiesībā šī tēma nav nekas mūsdienīgs. raksts 193. lpp ar mazliet citiem uzsvariem, bet par šo pašu!
Memekija
# Iesūtīts: 2012.01.04 23:01:39
Raimonds
Kāpēc gan nevarētu ar lepnumu teikt "mēs"? Mēs esam dažādi un tas, manuprāt, ir tikai forši
p.l.dassy g-pilsētā
# Iesūtīts: 2012.01.04 23:14:30
Memekija
ticības lietās gan jābūt vienprātībai un tas ir forši!
Dažāda var būt matu krāsa... un tas ir forši...
dafne
# Iesūtīts: 2012.01.04 23:25:16
p.l.dassy g-pilsētā
vel forsak būtu ja sodienas luterisms nebutu tik raibs ka dzenja vēders..konfesijas var but dazadas.."katra ar savu matu krasu",bet kad sak jaukt ieksa un iekrasot skipsnas citas krasās...tad nu ir ta,ka luteranis pac sodien isti nezin ko nozime but luteranim.."kada krasā tad viņam tie mati ir"?
Memekija
# Labojis Memekija: 2012.01.04 23:32:28
dafne manuprāt tas nav iespējams Un tas tieši ir forši
Raimonds
# Iesūtīts: 2012.01.04 23:45:02
Memekija
Ko Tu domā ar "mēs"? Vai "mēs" lāga ļaudis?
Memekija
# Iesūtīts: 2012.01.04 23:48:14
Raimonds Ko tad tu domā- nelāga?
p.l.dassy g-pilsētā
# Labojis p.l.dassy g-pilsētā: 2012.01.04 23:50:56
dafne
manā, pareizo luterāņu baznīcā, visiem ir viena matu krāsa ir kkādas atšķirības, piemēram, vieni svin un uzskata par vajadzīgu nakts dievkalpojumu, citi nesvin... bet tās ir otršķirīgas lietas! ticības apliecība un tās izpratne, kas ir pamatlietas - visiem ir viena...
Memekija
# Iesūtīts: 2012.01.05 00:05:25
Pamatlietas jau man liekas, ka neviens neapstrīd, bet tas, ka ir dažādi novirzieni- cilvēki taču arī ir dažādi, ne visiem der viens un tas pats
Aivars
# Iesūtīts: 2012.01.05 00:13:18
Raimonds
Mēs taču varētu pateikt `mēs`, ko?
Bet vispār, ja tā `po česnomu`, man jau liekas forši būtu, ja varētu kādreiz aizmirst par visām šitām liberālkonservatīvajām kaislībām un piedomāt par evaņģēlisko aspektu, kas ir luterisma (un būtībā pašas kristietības) sirds. Tad arī tās mēs robežas varētu būt drusku citādas. (BTW, forša perikope šai sakarā Zvaigznes dienai paredzēta)
Memekija
# Iesūtīts: 2012.01.05 00:15:16
Kādi novirzieni tagad luterismā pastāv?
Aivars
# Iesūtīts: 2012.01.05 00:18:26
Memekija
Neesi pamanījusi? Evaņģēlisms, konservatīvisms un memekisms ir galvenie
. 1 . 2 . 3 . 4 . 5 . 6 . 7 . 8 . 9 . 10 ... 12 . 13 . >>

:: Pievienot komentāru

Autors: 
  • Lai iekopētu autora vārdu,nospied uz tā.
  • Reģistrēti lietotāji var rediģēt tekstus vēlāk.
Bold FontItalics fontUnderlineStrike OutSubscriptSuperscriptFont colorTeletypeHorizontal LineE-mail linkhyperlinkListsimies
Atlikušas 1000 zīmes

 Lapas redaktors:redaktors@lelb.lv; Copyright © 2006 LELB, created by MB Studija
Šajā stundā bijuši 42 , pavisam kopa bijuši: 34269